Avrupa Birliğine üyelik kapsamında bölgesel ekonomik iyileştirme süreci: İPARD örneği
Regional economic improvement process within membership to the European Union: IPARD sample
- Tez No: 603117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Avrupa Birliği'nin ortak tarım politikası gereğince üye ve aday ülkelerin tarım sektörünün belirli bir düzeyde yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Avrupa Birliği bu amaçla kırsal kalkınmaya destek olacak uygulamalar geliştirmektedir. IPARD da bunlardan bir tanesidir. Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci kapsamında bölgesel iyileştirme girişimlerinin IPARD örneği ile araştırılması bu çalışmanın temel amacı olarak belirlenmiştir. Çalışmada literatür taraması yönteminden faydalanılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde IPARD ile birlikte tarım sektöründe kurumsal çalışma açısından ilerleme kaydedildiği ve yerel düzeyde etkililiğin arttığı sonucuna ulaşılmaktadır. Buna karşın Türk tarım sektöründe uygulanan ekonomik desteklerin yeterli ölçüde etkili olmadığı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada IPARD sonrası dönemdeki tarım sektörü verilerinin IPARD öncesi döneme göre daha iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In accordance with common agricultural policy of the European Union, agricultural sector of member and candidate countries must have certain level of competence. For this purpose, the European Union is improving applications which can support in countryside areas. IPARD is also one of them. Researching regional improvement enterprises by IPARD sample within the scope of Turkey's EU membership process has been determined as the main purpose of this study. It was benefited from literature review method in the study. As a result of examinations with IPARD sample in terms of corporate work it concludes that it has been made process in agricultural sector and increased activity at local level. However, it has been obtained results show that economic supports which was applied at Turkish agricultural sector cannot be effective sufficiently. In the study it has been determined data of the agricultural sector in the post-IPARD period is better than the data in the pre-IPARD period.