Roskovitin ve insülin benzeri büyüme faktörü-1'in sıçan karaciğerinde oluşturulan iskemi-reperfüzyon hasarının subakut dönemi üzerine etkileri
The effects of roscovitine and insulin-like growth factor-1 on the subacute peroid of ischemia-reperfusion injury of the rat liver
- Tez No: 603150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ABBASOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hepatositlerinapoptozis yolu ile ölümü, karaciğer iskemi-reperfüzyon (I-R) hasarında hem akut hem desubakut dönemde gösterilmiştir. Bununla birlikte, apoptozisin I-R hasarında oynadığı rol henüz tam olarakortaya konulamamıştır. Bu çalışma , apoptozisin I-R hasarının subakut dönemindeki rolünüve roskovitinile insülin benzeri büyüme faktörü-1'in (IGF-1) bu hasar üzerindeki etkilerini araştırmak amacı ile yapıldı. IGF-1 (n=8) ve roskovitin (n=8) verilen sıçanların karaciğerlerinin sağ lobları 60 dakika süre ile iskemiye uğratıldıktan sonra, 24 saat süre ile reperfüzyona bırakıldı. Doku hasarının değerlendirilmesinde serum alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), doku myeloperoksidaz (MPO)düzeyleri ölçümü ve histolojik inceleme kullanıldı. Ölü hepatositler tripan mavisi boyaması ile belirlendi.Apoptotik hepatositler ise hazırlanan kesitlerin M30 monoklonal antikoru ile boyanması esasına dayalı immüno histokimyasal yöntem kullanaılarak belirlendi. Apoptotik ve ölü hepatositlerin periportal ve perisantral alanlarda yoğunlaştıkları izlendi.
Özet (Çeviri)
Apoptotic hepatocyte death has been observed during the acute and subacute phases of reperfusion period after liver ischemia. However, effects of this process on ischemia-reperfusion (IR) injury are still unclear. This study was designed to investigate the role of apoptosis on subacute phase of the liver IR injury and to determine the effect of roscovitine and insulin-like growth factor-1 (IGF-1) on this process. Rat livers pretreated with IGF-1 (n=8) and roscovitine (n=8) received 60 min. Right lobe ischemia followed by 24 h reperfusion. Tissue injury was evaluated with serum alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), tissue myeloperoxidase (MPO) measurements and histological examination. Dead hepatocytes were determined with trypan blue dye test. Apoptotic hepatocytes were evaluated immunohistochemically insection stained with M30 monoclonal antibody. Apoptotic and dead hepatocytes werw detected mainly in periportal and pericentral areas.