Dekompanse kalp yetersizliği ile kardiyoloji bölümüne başvuran hastaların takip verilerinin hastaneye başvuru ve mortalite öngördürücülüğünün değerlendirilmesi açısından retrospektif analizi
Retrospective analysis of the follow-up data of the patients that applied to the cardiology department with decompensated heart failure in terms of the evaluation of the hospital application and mortality predictor
  1. Tez No: 603182
  2. Yazar: YEŞİM BAYAZIT CANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. FİLİZ ÖZERKAN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş: Dekompanse kalp yetersizliği ile hastaneye başvuran hastalarda erken dönemde tekrar hastaneye başvuru ve mortalite riski oldukça yüksek olup; pulmoner konjesyonun değerlendirilmesinde ve hastaların takibinde kullanılabilecek biyobelirteçler ile ilgili veriler sınırlıdır. Amaç: DKY hastalarında taburculuk sonrası hastaneye tekrar başvuru ve mortalite riskini öngörmede kullanılabilecek biyobelirteçlerin saptanması ve bu biyobelirteçlerin konjesyonla korelasyonunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Metot: Çalışma gözlemsel araştırma olarak planlandı. Dekompanse kalp yetersizliği ile kardiyoloji kliniğine yatışı yapılan ve en az 6 aydır düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği tanısı olan hastalar dışlama kriterlerine göre değerlendirildikten sonra, uygun bulunan 84 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların bazal ekokardiyografisine ek olarak akciğer ultrasonunda 28 zon metodu kullanılarak B çizgi sayıları hesaplandı. Hastaların ultrason ve laboratuar bulguları dekompanse kalp yetersizliği (DKY) anında ve taburculuk anında değerlendirildi, değişim miktarı yüzde olarak hesaplandı. Hastaneye tekrar başvuru ve mortalite için bağımsız risk faktörleri çok değişkenli cox regresyon modeli ile değerlendirildi ve modele everest skoru, kreatinin, NT pro-BNP, B çizgi ve VCI ekspiratuar çap düzeyleri dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The recurring hospital application and mortality risk of the patients that applied to the hospital with decompensated heart failure is considerably high in the early period and the data concerning biomarkers that can be used in the evaluation of the pulmonary congestion and following-up of the patients are limited. Purpose: Identifying the biomarkers that can be used in predicting the recurring hospital application and mortality risk of the patients with DHF after discharge and detecting biomarkers with congestion correlation. Method: The study was planned as an observational study. The patients that were admitted to the cardiology clinic with decompensated heart failure and that had heart failure diagnosis with low ejection fraction for the last 6 months were evaluated according to the exclusion criteria and 84 patients that were found to be suitable were included in this study. In addition to the basal echocardiography of the patients, B line numbers were calculated using the 28 zone method in the lung ultrasound. Ultrasound and laboratory findings of the patients were evaluated both during decompensated heart failure (DHF) and discharge from the hospital and amount of change were calculated as percentages. Independent risk factors for recurring application to the hospital and mortality were evaluated with cox's multivariate regression model and Everest score, creatinine, NT pro-BNP, B line and VCI expiratory diameter levels were included in the model.