Bir alan çalışması olarak İstanbul Bağcılar ve Esenler merkezli vakıf ve derneklerin kültürel faaliyetlerinin İstanbul'a katkısı (2010-2015)
A field study the contribution of the cultural activities of foundations and associations based in Bağcılar and Esenler to İstanbul (2010-2015)
  1. Tez No: 603183
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Public Administration, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada, bir alan çalışması olarak İstanbul Esenler ve Bağcılar merkezli dernek ve vakıfların ( 2010-2015) yılları arasındaki kültürel faaliyetlerinin, İstanbul'un kalkınmasına katkısı incelenmiştir. Bizi bu araştırmaya sevk eden neden İstanbul'un tarihin ilk zamanlarından günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması, Osmanlı Devleti ve Bizans İmparatorluğuna başkentlik yapmış bir şehir olmasının yanında, Türkiye de kültürel faaliyetlerin yoğunluğu bakımından akla gelen ilk şehir olması, vakıf ve derneklerin faaliyetleri bakımından zengin bir şehir olması, aynı zamanda 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi bizi bu araştırmaya yöneltmiştir. Araştırmamız, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, araştırmanın konusu, amacı, hipotezleri, önemi, yöntemi ve sınırlılıkları hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmamızın ikinci bölümünde tezin kavramsal ve kuramsal çerçevesi üzerinde durularak, Vakıf ve Derneklerin gelişim süreciyle birlikte, kültürel faaliyetleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde yapılan mülakat ve analizlerin teknik detayları ile birlikte bu analizlerden elde edilen bulgular ortaya konmuş, yapılan araştırmadan çıkan sonuçlar değerlendirilerek önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the contribution of the cultural activities of foundations and associations to the development of the city of İstanbul between the years 2010-2015 in the form of a field study. The motivation behind this study is the fact that İstanbul was the capital city of the Byzantine Empire and the Ottoman Empire along with its being home for many civilizations throughout history. Moreover, İstanbul is the most prominent city in Turkey concerning cultural activities, it is rich with the activities of foundations and associations and it was selected the European Capital of Culture in 2010. This study consists of four chapters including the Introduction. The first chapter provides information about the subject, aim, hypotheses, methodology and limitations of this study. The second chapter examines the development processes and the cultural activities of Foundations and Associations, focusing on the conceptual and hypothetical framework. The third chapter focuses on the methodology of the study. In the fourth and last chapter, the technical details of the interviews and analyses are presented along with the results of the analyses including the evaluations and suggestions of the results.