Tünelden kaynaklanan yüzey oturmalarının sayısal analizler ile incelenmesi
Investigations of tunnel induced surface settlements by numerical analysis
  1. Tez No: 603235
  2. Yazar: ZELİHA SEZEN ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUHİT BERİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde nüfus artışına paralel olarak toplu taşımaya olan gereksinim de gün geçtikçe artmaktadır. Mevcut ulaşımın yeterli gelmemesi ve yerüstündeki trafiğin azaltılması, yeraltının daha yaygın kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu nedenle yeraltı yapılarının inşası gündeme gelmekte ve hem taşıma tünelleri hem de iletim tünelleri gibi mühendislik yapılarının önemi artmaktadır. Bu çalışmada, son yıllarda yapılan tünel çalışmalarında, özellikle kent içi tünellerinde deformasyon ve stabilite sorununa yol açmamak için tercih edilen TBM (Tünel Açma Makinesi) ile inşa edilen tünellerde meydana gelebilecek yüzey oturmaları ve deformasyonlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için farklı kayma mukavemeti ve rijitlik parametrelerine sahip jeolojik ortamlarda açılan tünel kaplamaları göz önüne alınarak sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Sayısal analizlerden elde edilen sonuçlar literatürde yer alan ampirik bağıntılardan elde edilenler ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalara dayanarak TBM etkisinde yüzeyde oluşan oturma ve deformasyonlara ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the need for public transportation increases with the increase in population. It is necessary to use the underground due to insufficient of the existing transportation and the reduction of the traffic on the ground. Therefore, the construction of underground tunnels gains importance in engineering structures such as transport tunnels and transmission tunnels. In this study, it is aimed to investigate the surface settlements and deformations that may occur in tunnels constructed with the preferred TBM (Tunnel Boring Machine) in order to prevent deformation and stability problem in the tunnel works in recent years. For this, numerical analyses were performed by considering the tunnel lining in geological conditions with different shear strength and stiffness parameters. The results obtained from the numerical analyses were compared with those obtained from the empirical equations in the literature. According to these comparisons, evaluations were made about surface settlements and deformations under the effect of TBM.