Karpal tünel sendromu - B12 vitamini ilişkisi
Relationship between carpal tunnel syndrome and vitamin B12
  1. Tez No: 548971
  2. Yazar: DENİZ TONYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TERZİ, PROF. DR. KEMAL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Karpal tünel sendromu (KTS), el bileği içindeki karpal kemiklerin oluşturduğu tünelden geçen ve parmakların hareketine yardımcı olan medyan sinirin üzerindeki aşırı basınçtan kaynaklanan, medyan sinirin eldeki dağılım bölgelerinde ağrı ve parestezi ile karakterize olan en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Bu çalışmanın amacı, B12 vitamini eksikliği ile karpal tünel sendromu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, klinik ve elektrofizyolojik testlerle KTS tanısı doğrulanan ve B12 vitamini değerine bakılmış olan 40 hastanın ve KTS tanısı konulmamış olan ve B12 değerine bakılmış olan 20 kişinin önceden ölçülmüş olan B12 vitamini değerlerine bakıldı. İstatistik analiz için IBM SPSS Statistics V21 istatiksel analiz programı kullanıldı. Bulgular: Karpal tünel sendromlu hastaların B12 vitamini değerleri ortalaması 339,28±212,652 pg/ml, karpal tünel sendromu olmayan normal kişilerin B12 vitamini değerleri ortalaması ise 318,15±97,942 pg/ml'dir. İki grup arasında B12 vitamini değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı tespit edilmiştir (P>0,05). Sonuç: Bu çalışma, karpal tünel sendromu ile B12 vitamini eksikliği arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Carpal tunnel syndrome (CTS) is one of the most common health problems characterized by pain and paresthesia in the distribution regions of the median nerve, caused by excessive pressure on the median nerve passing through the tunnel formed by the carpal tunnel bones in the wrist and assisting the movement of the fingers. The aim of this study is to investigate the relationship between vitamin B12 deficiency and carpal tunnel syndrome. Material and Method: In this study, vitamin B12 values of 40 patients who were diagnosed with CTS by clinical and electrophysiological tests and have vitamin B12 value and 20 people with no CTS and have vitamin B12 value were analyzed. For statistical analysis, IBM SPSS Statistics V21 statistical analysis program was used. Results: The mean of vitamin B12 values of patients with carpal tunnel syndrome is 339.28 ± 212.652 pg /ml, while the mean of vitamin B12 values of normal individuals without carpal tunnel syndrome is 318.15±97.942 pg/ml. There is no statistically significant difference between the two groups in terms of vitamin B12 values (P> 0.05). Conclusion: This study show no significant relationship between carpal tunnel syndrome and vitamin B12 deficiency.