Fault tolerance in the data plane of software-defined networks
Yazılım tanımlı ağlardaki veri düzleminde arıza dayanıklığı
- Tez No: 603246
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRİ ATAY ÖZGÖVDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ağlardaki arızalar, son kullanıcılar için hizmet kalitesinin kötüleşmesine sebep olabilen hizmet kesintilerine yol açmaktadır. Yazılım Tanımlı Ağlar (YTA), özellikle de veri merkezleri için, ana akım olmaya başladığından, YTA tabanlı ağlar için arıza toleransının doğru şekilde uygulanması çok önemlidir. Mevcut YTA veri düzlemi arıza toleransı yaklaşımları, sırasıyla merkezi kontrol cihazının katılımına dayanan veya dayanmayan reaktif ve proaktif olarak sınıflandırılabilir. Ancak, bu yaklaşımlar arızalar için kısmi çözümler sunmakta olup, bütünsel bir çözüm sunamamaktadır. Bu çalışmada, sadece ağdaki mevcut hataları değil, alternatif yolların kalitesini de dikkate alan dinamik (proaktif) bir koruma yaklaşımı öneriyoruz. Ayrıca, uygulama tabanlı parametrelerin olası arızalardan nasıl etkilendiğini de incelemekteyiz. Bu amaçla, video akışı için HTTP üzerinden Dinamik Uyarlamalı Akış (HDUA) kullanarak farklı durumlardaki bağlantı arızalarından kaynaklanan Deneyim Kalitesindeki (QoE) değişimi araştırıyoruz. Modern ağlarda muazzam miktarda trafik oluştuğu için tıkanıklık sorunu daha sık yaşanmaktadır. Video akışı paradigması, HDUA, ağların değişen koşullarına bir çözüm olarak önerilse de, bağlantı arıza semptomlarını gösteren yoğun yüklü bağlantılar göz önüne alındığında yeterli değildir. Bu nedenle, ağlardaki tıkanıklık gibi diğer sorunlara da uygulanabilecek esnek bir veri düzlemi arıza toleransı mekanizmasının gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle, bu çalışmada, hem arıza hem de tıkanma durumlarında HDUA istemcilerinin deneyim kalitesini geliştirmek için YTA'daki veri düzlemi arıza toleransı yaklaşımını uyguluyoruz.
Özet (Çeviri)
Failures in networks result in service disruptions which may cause deteriorated Quality of Service for the end users. Since SDN is becoming the mainstream paradigm for networks, especially for data centers, correct implementation of the fault tolerance for SDN-based networks is crucial. Current SDN data plane fault tolerance approaches can be classified as reactive and proactive which may or may not rely on the involvement of the central controller, respectively. However, none of them qualify as complete solutions, providing only partial remedies. In this work, we propose a dynamic protection approach that considers not only the existing faults within the network but also the quality of alternative paths. We also investigate how application based parameters are affected by possible failures. To this end, we explore the change in Quality of Experience (QoE) caused by link failures under different cases using Dynamic Adaptive Streaming over HTTP (DASH) for video streaming. Since tremendous amount of traffic is generated in modern networks, the congestion issue is faced more frequently. Even though the video streaming paradigm, DASH, is proposed as a solution for the changing condition of the networks, it is not sufficient considering the heavily loaded links that show the symptoms of the link failures. Therefore, the flexible implementation of the data plane fault tolerance scheme that can be applied to other problems like congestion in networks is crucial. Thus, we apply the data plane fault tolerance approach in SDN to improve the QoE of DASH clients in the case of congestion as well as the failure.