İki-noktalı singüler sınır değer problemlerinin sayısal çözümleri
Numerical solutions of two-point singular boudary value problems
  1. Tez No: 603245
  2. Yazar: GÖZDE BAYAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAHAN SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, bir boyutlu sınır değer problemlerinin özel bir türü olan iki-noktalı lineer ve lineer olmayan singüler sınır değer problemlerinin sayısal çözümlerini incelemektir. Bu problemlerin sayısal çözümleri için sonlu farklar yöntemi, sonlu elemanlar yöntemi ve diferansiyel kareleme yöntemi kullanılmıştır. Üretilen sonuçlar için mutlak ve bağıl hata analizi yapılmıştır. Ayrıca, söz konusu yöntemlerin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. Çözümler, bizim tarafımızdan üretilen MATLAB kodları kullanılarak hesaplanmaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate numerical solutions of linear and nonlinear singular two-point boundary value problems which are a special type of one dimensional boundary value problems. For numerical solutions of these problems, finite difference method, finite element method and differential quadrature method are used. Discussions through absolute and relative errors analysis are performed for the produced results. Furthermore, the advantages and disadvantages of these methods compared to each other are discussed. The solutions are computed by using MATLAB codes produced by us