The effect of the turbulence area on heating and cooling energy consumption of buildings
Türbülans bölgesinin binaların ısıtma ve soğutma enerjisi tüketimine etkisi
- Tez No: 603254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda küresel enerji ve küresel enerji bağlantılı karbondioksit emisyonlarındaki artışın sonucu olarak, binaların enerji performanslarının simülasyon yardımıyla incelenmesi, daha efektif ve enerji tasarruflu binalar elde etmek için zorunlu bir hale gelmiştir. Bu çalışmada, türbülans bölgesinin binaların ısıtma ve soğutma enerjisi üstündeki etkisi bina performans simülasyonu ile incelenmiştir. İki adet üç boyutlu model, birinde kontrol binası kendi başına, diğerinde türbülans bölgesi içinde olmak üzere, ANSYS Fluent hesaplamalı akışkanlar dinamiği programında çizilmiştir. Çizimden sonra, modelin örgüsü (mesh) multizone örgü modeli ile yapılmıştır. Sonrasında ANSYS Fluent programında, gerçeklenebilir k-ε analizi akışkanlar dinamiğini çözmek için, sabit hal enerji analizi ise ısı akışlarını çözmek için kullanılmıştır. Altı farklı rüzgar durumu ve sonucunda toplam on iki durum analiz edilmiştir. Sonuçlar, türbülans bölgesindeki binaların daha az ısıtma ve soğutma enerjisine ihtiyacı olduğunu göstermiştir. Bu yüzden, bu çalışma literatüre kendi özel alanında bir katkı sunmuştur. Bu çalışma göstermiştir ki, araştırmacılar, uygulamacılar ve şehir planlamacıları gelecekteki çalışmaları için türbülans bölgesinin bir binanın ısıtma ve soğutma enerjisine etkisini göz ardı etmemelidir.
Özet (Çeviri)
Over the last decades, as a consequence of growth in global energy demand and global energy-related carbon dioxide emissions, the application of building performance simulation is a must for more efficient buildings with low energy demand. In this study, the effect of the turbulence areas on heating and cooling energy consumption of buildings is examined by the help of building performance simulation. Two 3-D models sketched in ANSYS Fluent CFD program to represent control building as a stand-alone structure and as in turbulence area. After sketching, they are meshed with multizone mesh model. Later, the realizable k-ε analysis used for fluid dynamics computations while steady-state thermal analysis used for heat flux computations in ANSYS Fluent. 6 different wind cases were analysed, resulting 12 cases in total. The results show that the energy need for heating and cooling energy is lower for the buildings which are in the turbulence (vortex) area. Therefore, this research has a theoretical contribution to the literature within its specific domain. It shows that researchers, practitioners and urban planners should not ignore the turbulence effect on heating and cooling energy consumption of a building for future works.