Esnek karar verme algoritmalarının fpfs-matrisler yoluyla bir yapılandırması
A configuration of soft decision-making algorithms via fpfs-matrices
  1. Tez No: 603279
  2. Yazar: TUTKU ÖNGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ENGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Esnek kümeler kavramı, belirsizliklerin üstesinden gelebilmek amacıyla Molodtsov tarafından 1999 yılında ortaya atıldı ve bu kavram üzerine birçok teorik ve uygulamalı çalışma yapıldı. Son zamanlarda esnek kümeler ve bulanık kümeler yoluyla oluşturulan hibrit versiyonların belirsizlik içeren problemlerle başa çıkma kabiliyeti ön plana çıktı. Ayrıca bu kümelerin matris gösterimleri büyük miktarda veri işlemeyi mümkün kıldı. Tüm bu matris gösterimleri arasında, bulanık parametreli bulanık esnek matrisler (fpfs-matrisler) başarıda en belirgin olanıdır. Bu nedenle, esnek karar verme algoritmalarını fpfs-matrisler aracılığıyla yapılandırmak, uygulamaların başarısı için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada ilk olarak bazı temel kavramlar verildi. Sonrasında literatürde yer alan bazı esnek karar verme algoritmaları fpfs-matrisler yoluyla yapılandırıldı. Ardından yapılandırılan bu algoritmalardan bazıları, görüntü işlemenin alt alanı olan gürültü kaldırmada filtrelerin performans sıralaması problemine uygulandı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Son olarak, esnek karar verme algoritmalarının fpfs-matrisler aracılığıyla yapılandırılması hakkında bir tartışmaya yer verildi.
Özet (Çeviri)
To overcome uncertainties, the concept of soft sets was proposed by Molodtsov in 1999 and many theoretical and applied studies have been conducted on this concept. Recently, the ability of hybrid versions created through soft sets and fuzzy sets to cope with problems containing uncertainties have become prominent. Also, the matrix representations of these sets made it possible to process large amounts of data. Among all these matrix representations, fuzzy parameterized fuzzy soft matrices (fpfs-matrices) are the most prominent in success. Therefore, configuring the soft decision-making algorithms via fpfs-matrices is of great importance for the success of the applications. In this study, first, some basic concepts have been given. Then, some of the soft decision-making algorithms in the literature have been configured through fpfs-matrices. Afterwards, some of these configured algorithms have been applied to the performance ranking order problem of the filters used in image denoising being a subfield of image processing, and the results have been compared. Finally, we discuss the configuration of soft decision-making algorithms through fpfs-matrices.