Performance of fly ash pellets in cold climates
Uçucu kül peletlerinin soğuk iklimlerdeki performansı
  1. Tez No: 603278
  2. Yazar: ÖZLEM ADALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Soğuk bölgelerin sert iklim şartları zeminin eylül-mayıs ayları arasında donmasına sebep olur. Bu çalışmanın temel amacı uçucu külden soğuk bağ yöntemiyle üretilen hafif peletlerin mühendislik özelliklerinin soğuk ülkelerdeki geoteknik uygulamalarında kullanımı için yeterince dayanıklı olup olmadığını araştırmaktır. Uçucu kül peletlerinin sıkıştırılmadan ve ideal su muhtevası sağlanmadan çeşitli geoteknik uygulamalarında ve hatta aşırı soğuk iklimlere maruz kalan bölgeler için bakım onarım amacıyla kullanılıp kullanılamayacağı üzerinde çalışılmıştır. Bu bağlamda, uçucu kül peletler, donmuş zemini temsil etmek için kar ile kaplandı ve donma-çözülme testine tabi tutuldu. Bu deneydeki bir devrin soğuk bölgelerde bir yıla karşılık gelmesi amaçlanmıştır. Uçucu kül peletleri üretmek için soğuk bağ tekniği kullanıldı. Peletler, donma-çözülme döngüsüne maruz bırakılmıştır. Peletler donma çözülme sırasında termal kamera ile gözlenmiştir. Kullanılan donma-çözünme metodu termal fotoğraflama yöntemi ile değerlendirilmiştir. Kaliforniya taşıma oranı, direk kesme, çevrimsel basit kesme ve kırma testleri yapılmıştır. Peletlerin yüzeyinin gözlenmesi için optik mikroskop kullanılmıştır. Optik mikroskopun sonuçlarını desteklemek için ince kesit analizi yapılmış-tır. Peletlerin mikro yapısını incelemek için ESEM analizi yapılmıştır. Test sonuçlarına dayanarak, donma-çözünme sonucunda uçucu kül peletler, dayanımını bir miktar kaybetse dahi, formlarını korudukları görülmüştür. Uygun bir kaplamanın kullanımı, başarılı pelet uygulamalarının yolunu açabilir. Soğuk ülkelerdeki kısa inşaat sezonu peletlerin kullanımı ile uzatılabilir. Uçucu kül peletlerin soğuk hava performansının daha iyi anlaşılması, peletlerin soğuk iklimlerdeki kullanımının önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
The construction season is very short due to difficulties of water handling in cold regions. The harsh climate of cold areas causes soil to be frozen from September to May. The main scope of this study is to investigate whether the engineering properties of lightweight pellets produced from fly ash by cold bonding process are durable enough for use in geotechnical engineering applications in cold regions. Potential use of pellets without compaction with water is investigated. Therefore, the pellets were covered with snow to represent frozen soil and subjected to the freeze-thawing cycles. A cycle in this experiment is intended to correspond to one year duration in the cold regions. Cold bonding pelletization technique was used to produce fly ash pellets of sand and gravel size. Pellets have been exposed to ten freeze-thaw cycles. The pellets were observed with the thermal imager during freeze-thaw. Then, freeze-thaw procedure was evaluated by thermal imaging during freeze-thaw cycles. California Bearing Ratio (CBR), direct shear, cyclic simple shear and crushing value tests were conducted. An optical microscope was used for the observation of the surface of pellets. Thin section analysis was performed on pellets to observe the microfabric of the inner section of the pellets. Then, ESEM analysis was performed to examine the microfabric of pellets. Based on test results, although pellets lose strength after freeze-thaw, they still preserve their form. Usage of proper paving may lead to successful applications of fly ash pellets in cold climates. Limited construction season of cold regions may be extended with the use of fly ash pellets. Better understanding of the cold weather performance of fly ash pellets will lead to enhanced utilization in cold climates.