Bir yazılım projesinin risklerinin yönetilebilmesi için bulanık bilişsel haritalar ile entegre edilmiş bulanık gri hata modu ve etkileri analizi uygulaması
Fuzzy grey failure mode and effect analysis application combined with fuzzy cognitive maps to manage the risks of a software project
  1. Tez No: 603308
  2. Yazar: BARBAROS ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yazılım projelerinin yüksek belirsizlik içermesinden dolayı başarısız olma durumlarıyla karşılaşılması sık görülen bir durumdur. Hata Modu ve Etkileri Analizi (FMEA), risk öncelik numarasını (RPN) kullanarak riskleri önem sıralarına göre değerlendirme fırsatı veren geniş çapta kullanılan bir yöntemdir. Risk değerlendirmede kullanılan bilgiler genellikle işin uzmanlarından alınan bilgilerdir. İnsan yargılarına dayanarak yapılan çözümlemelerde risk değerlendirmesini yanlış sonuçlara neden olabilmektedir. Bulanık mantık (FL), risk öncelik numarası ataması yaparken bu tür eksikliklerin ve tutarsızlıkların üstesinden gelmek için literatürde geniş çapta kullanılmaktadır. Buna karşın hala tutarsızlıklar bulunmaktadır. Bu tutarsızlıkların da üstesinden gelmek için Gri Sistem Teorisi (GST), bulanık FMEA'nın içine entegre edilmiştir. GST odaklı olan Bulanık Gri FMEA yöntemi, yüksek belirsizliğin, kesik küçük ve tam olmayan veri kümelerinin olduğu ortamlarda problemleri çözmek için bir teori olarak ortaya çıkmıştır. Bütün bunlara rağmen geliştirilen yöntemin hala zayıflığı bulunmaktadır. Buraya kadar ki yöntemler bir projenin risk değerlendirmesini yaparken riskler arasındaki ilişkileri göz önünde bulundurmamaktadır. Bu dezavantajın üstesinden gelmek için, bu yöntemlere Bulanık Bilişsel Haritalar (FCMs) yönteminin entegre edilmesi önerilmiştir. Sonuç olarak da risklerin birbirleriyle olan ilişkilerini göz önünde bulunduran, bilginin ulaşılmasının zor ve yetersiz olduğu ortamlarda risk değerlendirmesi yapmak için kapsamlı bir metodoloji geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The failure of software projects is very frequent, since they include high level of uncertainty. Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) is an extensive method that is used for identifying the importance level of risks in a project by using risk priority numbers (RPN). These risk assessment data are generally attained by utilizing cognitive skills of experts. Since the source of data is generally human judgments, risk assessments can lead to inaccurate conclusions in the final risk ranking. Fuzzy logic is widely employed to handle these inaccuracies and inconsistencies in the literature while assigning risk priority numbers. However, there are still some deficiencies about extension of risks. In order to overcome some of these deficiencies, Grey System Theory (GST) is embedded into the Fuzzy FMEA. The proposed extension, Fuzzy Grey FMEA is totally based on GST, which has become a worthy theory for solving problems within domains with high uncertainty, under discrete small and incomplete data sets. After all, we explored another uncovered weaknesses of the proposed method. FMEA, Fuzzy FMEA and Fuzzy Grey FMEA do not consider the relationships among the risks of a project. To overcome this disadvantage, we proposed to integrate the idea of cognitive maps to all three methods. Finally, we propose a comprehensive risk assessment methodology by considering the relationships among the risks under ambiguous circumstances.