İnşaat projelerinde maliyet ve süre risklerinin birlikte ele alındığı simülasyona dayalı bir risk yönetim modeli
A simulation based risk management model for construction projects taking into account the combined cost and completion time risks
  1. Tez No: 417080
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada inşaat projelerinde ana kaynak ve verimlilik unsurlarından olan süre, maliyet ve kalitenin, risk yönetimi ile optimizasyonu için bir model oluşturulmuş ve bu model Monte Carlo Benzetimi ile bir üstyapı projesinin kaba inşaatına uygulanmıştır. Modele göre imalatlar üzerinden bir takım riskler oluşturulmuş, bu risklerin süre, maliyet ve kalite etkileri projeye ayrı ayrı yansıtılmış ve belirlenen proje risklerine karşı tepki planları uygulanmıştır. Modelin kurulumu, analizi ve risk kayıtları bir ticari yazılım ile sağlanmıştır. Model için; risklerin hiç hesaba katılmadığı, risklerin önlendiği, risklerin önlenmediği üç farklı durum belirlenmiş ve analiz edilerek birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Riskler dâhil edilmeden hesaplanan proje maliyeti 1659645,54 TL, yapılan benzetim sonucu %80 güven aralığında risklerin dâhil edilmesi ile 1859565,76 TL'ye ulaşmış, risklere karşı 102000,00 TL maliyetinde bir ön yatırım yapılarak tepki uygulandığında ise bu rakam 1769360,70 TL olmuştur. Riskler dâhil edilmeden hesaplanan proje süresi 171 gün iken, risklerin dâhil edilmesi ile 230 gün olmuş ve risklere karşı tepki uygulanması ile 205 güne düşmüştür. Sonuç olarak risklerin hesaba katıldığı ve önlem alınmadığı durumda planlanan değerlere kıyasla, proje maliyeti % 12, proje tamamlanma süresi % 34 artmıştır. Risklerin yönetilmesi ile tepki planlarının projeye uygulanması halinde ise risklerin maliyete olan etkisinin % 45, süreye olan etkisi ise % 42 azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a model is developed for optimizing the time, cost and quality factors for risk management for the construction projects and it is applied for shell part of a building construction project using Monte Carlo Simulation method. In this model, risk factors such as cost, time and quality are separately integrated into the project and response plans are developed against these risks. A commercial software is used for setting up the model. Three cases are designated for the model; no risk included in the plan, risks are included in the plan and accepted, and risks are included in the plan and mitigated. As a result, project cost for the first case is calculated as 1659645,54 TL, for the second case 1859565,76 TL and for the third case 1769360,70 TL with 80 % confidence interval. Total risk mitigation cost is 102000,00 TL and is included in the cost of the third case. Project completion time for the first case is 171 days, second case is 230 days, and third case is 205 days. In conclusion, it has been determined that risks increased the total project cost by 12 % and completion time by 34 %. Risk response plans decreased the risk impact for the cost by 45 % and the completion time by 42 %.