Müderris Mehmed Efendi Hayatı ve şiirleri
The Life And poems of Mudarris Mehmed Efendi
- Tez No: 603367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde medrese âlimi olarak yetişmiş ve cumhuriyetin kuruluş yıllarına şahitlik etmiş, yetiştiği yörede ilmî faaliyetler yürüten Müderris Yılancıoğlu Mehmed Efendi'nin hayatı ve şiirlerini konu almaktadır. Amacımız, Anadolu'da yetişmiş ancak unutulmaya yüz tutmuş bir âlim ve şairin saf ve temiz bir halk edebiyatı ürünü olan şiirlerini derli toplu bir çalışma ile ortaya koymaktır. Çevresinde bıraktığı etki ve şiirleriyle vermek istediği mesajlar incelenmiştir. Halen yaşamakta olan yakınlarıyla söyleşiler yapılmıştır. Son kısımda eserin arap harfli metni konulmuş, toparlanan tüm şiirler mükerrer olmayacak şekilde transkiripsiyonlu olarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper covers the life and poems of Mudarris Yilancioglu Mehmed Efendi, who did scholarly works around the region he grew up and witnessed the establishment years of the republic as a medrasa scholar during the late Ottoman. Our purpose is to respectably present the folk literature poems of an Anatolian-rooted poet and scholar who is sunk into oblivion. His influence and the messages on his poetry have been examined. Interviews have been done with his acquaintances that are still alive. At the last section, the Arabic version of the work and the collected poems take place with transcriptions without repetition.