Tanzimat sonrası Osmanlı'da salgın hastalıklara karşı alınan önlemler
Precautions against output diseases in Ottoman after tanzimat
  1. Tez No: 603366
  2. Yazar: NURAY YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sağlık, ilkçağlardan bu yana insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için her yerde ve her zaman mücadele içerisinde oldukları bir yaşam değeri içerisinde yer alır. Dünyanın hemen her yerinde bireylerin, toplumların, medeniyetlerin, varlıklarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için sağlık hizmetinden en iyi bir şekilde faydalanmaları gerekmektedir. Salgınlar, insanların, milletlerin ve devletlerin yaşamlarında tarih boyunca büyük ve kalıcı izler bırakmıştır. XIX. yüzyılda kolera, veba ve çiçek gibi salgınlar Anadolu'nun hemen her yerine sirayet ederek derin tahribatlara yol açmıştır. Bu sebepten dolayı çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Bu çalışmada, XIX. yüzyıl Osmanlı Devleti'nde meydana gelen savaşların olumsuz etkilerinden biri olan salgın hastalıklardan bahsedilerek, Tanzimat'ın getirmiş olduğu yenilik ve değişimler neticesinde devletin salgın hastalıklar karşısında almış olduğu önlemler üzerinde durularak, sağlık açısından önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, health has taken place in a life value in which people have been struggling everywhere and at all times in order to survive. In almost every part of the world, individuals, societies and civilizations should make the best use of health care in order to maintain their existence in a healthy way. Epidemics have left great and lasting traces throughout the history of people, nations and states. In the 19th century, epidemics such as cholera, plague and smallpoxspread to almost every part of Anatolia and caused deep destructions. Because of this, many people lost their lives. In this study, as one of the negative effects of the wars that took place in the Ottoman Empire in the 19th century, epidemic diseases were mentioned. The importance of themeasures taken by the state against the diseases as a result of the innovations and changes introduced by the Tanzimat was emphasized in terms of health.