Keratoplasti
  1. Tez No: 60339
  2. Yazar: MAHMUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. TUGAY AKMUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
- 65 - ÖZET,1982-1987 yılları arasında kliniğimizde yapılan keratoplasti ameli yatları ve sonuçları incelendi. 3 yıllık asistanlığım süresince vakaların ameliyat hazırlıkları, ameliyat asistansı ve takipleri sayın hocam Tugay Ak- mut ve kendim tarafından yapılmıştır. 33 vakada greft saydamlığı yönünden ba şarı oranımız % 69 oldu. Bu sonuç diğer kliniklerin ortalamalarına hemen he men yakın bir ortalamadır. Gerek ameliyat tekniği, gerekse araç ve gereç yönünden kliniğimiz baş langıçtaki zorlukları aşmış, keratoplastiyi rutin ameliyatlar grubuna sokmuştur SUMMARY Keratoplasty operations carried out at our clinic between the years 1982-1987 were examined. During these 3 years, I, as assistant, took part actively in the preparation stages of operations, worked as operation assistant and took care of the patients in their post-operation period. Our rate of success in graft transparancy was 69 % in 33 cases. This is a result, quite similar to the averages of other clinics. Our clinic had overcome the problems of earlier stages in operation technique as well as equipment. Hence, keratoplasty can now be classified as a routine operation carried out in the clinic.
Özet (Çeviri)