Keratoplasti sonuçlarımız
- Tez No: 40252
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
47 ÖZET Korneal transplantasyon olarak adlandırılan penetran keratoplasti vizyonu düzeltmek, ağrıyı gidermek, gözün bütünlüğünü sağlamak ve enfeksiyonu kontrol etmek için en radikal prosedürdür. Keratoplasti 1980'den önce sadece birkaç merkezde yapılırken, günümüzde bizim ülkemizde de rutin bir prosedür olmuştur. Biz de, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Kliniğinde 1993'de keratoplasti yapmaya başladık. 1 yıl süresince kliniğimizde 8 keratoplasti yaptık. Hastaların yaşları 4,5-39 arasında, cinsiyetleri ise %75'i erkek, %25'i kadındı ve değişik nedenlere bağlı korneal opasiteleri mevcuttu. Donör kornealar uygun hastalarda ölümlerini takiben kısa süre içinde alındı. Hastalar ortalama 12 aylık takibinde greft saydamlığı, görme keskinliği ve astigmatik kırma kusurları açısından değerlendirildi. Sonuçlarımız literatürle karşılaştırıldı ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Corneal translantation, so called keratoplasty is the most radical procedure to improve vision, to relieve pain to supply the structure of the eye and to control infection. While keratoplasty had been performed in only a few centers before 1980 now these days it became a routine procedure in our country. We started performing keratoplasty in Eye Department of Atatürk Universty Medical Faculty Since 1993. We performed 8 keratoplasty in our clinic during a one year period. Patients were between 4,5 and 39 years old, 75 % male and 25 % female they had corneal opacities due to variouse seasons. Donor corneas were taken from suitable patients in a very shart time following their death. The patients were then evaluated inorder to graft clearance, visiual acuity and astigmatic refractive errors for 12 months period. Our results were discussed and compared with the literature.