Rüzgar türbinlerinin şebekeye etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of wind turbines on thegrid
  1. Tez No: 603460
  2. Yazar: AHMET FURKAN USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİ KEKEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çağımızın önemli enerji üretim sistemlerinden biri haline gelen rüzgar enerjisi, bağlantı oranlarının yükselmesine de bağlı olarak yeni araştırma konularını da beraberinde getirmiştir. Rüzgar türbinlerinin şebeke etkileri de bu araştırma konularının en çok ilgi çeken noktalarından birini oluşturmaktadır. Türbinlerin güç kalitesine etkileri bağlandıkları noktayı doğrudan etkilemekte ve analiz edilmesi gereken bir sorunu oluşturmaktadır. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında da ilgili mevzuatlar ışığında rüzgar türbinlerinin güç kalitesine etkileri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda 3 farklı bölge üzerindeki rüzgar santrallerinden elde edilen kalite ölçümleri sunulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wind energy, which has become one of the important energy production systems of our time, has brought new research subjects with the increase of connection rates. The power quality of wind turbines is one of the main points of interest in these research subjects. The effects of turbines on power quality directly affect the point they are connected and constitute a problem that needs to be analyzed. In this thesis study, the effects of wind turbines on the power efficiency were examined in light of the relevant legislation. For this purpose, quality measurements obtained from wind power plants in 3 different regions are presented and interpreted.