Fracture strength of three unıts fıxed partıal denture constructed by conventıonal and CAD/CAM system
Konvansiyonel ve CAD\CAM sistemi ile üretilen 3 üyeli geçici köprülerin kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
- Tez No: 603461
- Danışmanlar: Prof. Dr. ŞEBNEM BEGÜM TÜRKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKUT KAHRAMANOĞLU, Prof. Dr. HAKAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gereç ve Yöntem: Toplamda 20 adet 2 farklı teknikle 2 farklı rezin bazlı geçici malzemeden yapılmış, kompozit rezin içerikli sabit bölümlü protez üretildi. Birinci grup örnekleri CAD/CAM tekniği (Cerec-inlab) kullanılarak, Temp-CAD (VITA Zahnfabrik, Sackingen, Almanya) materyalinden (n=10) ve 2. grup örnekleri konvansyonel yöntem ile Tempspan (Pentron Clinical, Technologies, Wallingford, ABD) materyalinden (n=10) üretilerek oluşturuldu. Tüm örneklerin kırılma dayanımları Üniversal Test Cihazı (Shimadzu, 604-8511, Kotoyo, Japonya) ile 5 kN ve 0.5 mm/dak sabit hızla hesaplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar yazılımı ile kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Material and Method: A total of 20 fixed partial denture (FPD)s, made of 2 different resin based temporary material by 2 different techniques, were constructed. The 1st group samples were produced with CAD/CAM milling technique (Cerec-inlab) by using Temp-CAD (VITA Zahnfabrik, Sackingen,Germany) (n=10) and 2nd group samples were produced conventionally by using Tempspan (Pentron Clinical, Technologies, Wallingford, USA) (n=10). All FPDs were mounted on the Universal Testing Machine (Shimadzu, 604-8511, Kotoyo,Japan) constant force 5 kN with cross-head speed of 0.5 mm/min were used and the data were recorded by using computer software.