Köstendilli Süleyman Şeyhî Efendi'nin Usûlü'l-Vusûl adlı eseri bağlamında âdâb görüşleri (İnceleme-metin)
Kostendilî Suleyman Shaykhî's opinions on âdâb in the perspective of his 'Usûlu'l-Wusûl (Analysis-text)
  1. Tez No: 603537
  2. Yazar: BURHANEDDİN COŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERGİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Tarikata girenlere kolaylık olması ve yol göstermesi için yazılan bu eser, Nakşibendî tarikat âdabını tanıtmaktadır. Mukaddimede tarikata girmenin öneminden örneklerle bahsedildikten sonra 1. bölümde bu yola girenlerin kendi nefislerinde dikkat etmesi gereken durumlar ele alınmıştır. 2. bölümde ise dervişin şeyhine karşı dikkat etmesi gereken durumlar verilirken 3. bölümde de mürşidin dervişlere ve şeyhlere karşı dikkat etmesi gereken durumlar belirtilmiştir. Hâtimede ise Nakşibendî tarikatinin esaslarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work, written for the convenience and guidance of those entering the tariqah, introduces Naqshbandi order of tariqah. After mentioning the importance of entering the sect in the holy place, in the first chapter, the situations that those who enter this road should pay attention to their own souls are discussed. In the second part, the situations that the dervish should pay attention to the sheikh are given, whilein the thirs part the cases that the guide has to pay attention to the dervishes and the sheikhs are started. In the last chapter, the principles of the Naqshbandi sect are mentioned.