Roma İmparatorluk Dönemi Pontos ve Bithynia bölgeleri sikkelerinde mimari tasvirler
Architectural Depictions On The Coins Of Pontos and Bithynia In The Roman Imperial
  1. Tez No: 603538
  2. Yazar: GÜLİSTAN KONUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FATMA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Eski Çağda ödeme aracı olarak kullanılan sikkeler; üzerlerinde bulunan tasvirler aracılığıyla basıldığı dönemin ticari, siyasi, dinsel ve ilgili kentin döneminde var olan mimarisine ışık tutacak veriler sağlayan arkeolojik materyallerdir.“Roma İmparatorluk Dönemi Pontos ve Bithynia Bölgeleri Sikkelerinde Mimari Tasvirler”konulu tez çalışmasında; öncelikle söz konusu bölgelerin coğrafi özellikleri ve tarihsel süreçleriyle ilgili bilgiler sunularak, ilgili bölge kentlerine ait sikkelerde yer bulan mimari tasvirlerin, ait oldukları bölge coğrafyası ve tarihsel süreçi içindeki gelişmeler bağlamında bütünlük oluşturan bir bakış açısıyla değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Mimari tasvirli sikkeler ait oldukları bölge ve kent bağlamında tasnif edilerek; ilgili kentler ana başlığı altında, işlevlerine göre tapınak, sunak, kent surları, kent manzarası, nymphaeum gibi yapı tanımlarıyla alt başlıklar halinde katalog ve levha bilgileriyle birlikte sunulmuştur. Pontos Bölgesinde Amaseia kentinde sikkelere kent manzarası, Zeus Stratios Sunağı, tetrastylos tapınak tasvirleri yansımıştır. Dini merkez niteliği taşıyan Komana Pontika kentinde ise Ma tapınağı tasvirleri dikkat çekmektedir. Neocaesarea kentinde tetrastylos, pentasylos, heksastylos planlı tapınakların yanı sıra, sunak ve nymphaeum tasvirleri gözlenmektedir. Sebastopolis kentinde bazı tapınak tasvirlerinde Herakles'e yer verilmiştir. Zela antik kentinde heksastylos formunda tanrıça Anaitis tapınaklarına ve tetrastylos tapınak tasvirlerine yer verilmiştir. Bithynia Bölgesi sikkelerinde; Kaiserea Germanice kentinde kentin dört kuleli giriş kapısı, Khalkedon kentinde tapınak cellasında Apollon tasvirinin bulunduğu tetrastylos tapınak, Bithynion'da octastylos planlı tapınaklar, Kretia'da Zeus'un betimlendiği üç boyutlu olarak tasvir edilmiş tetrastylos tapınak tasviri bulunmaktadır. Nikaia kentinde tetrastylos ve heksastylos planlı tapınaklar, kenti çevreleyen surlar ve kent kapısı tasvirli sikkeler, Nikomedia kentinde ise Demeter tapınağına işaret eden yapılar tasvir olarak yer bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The coins, used as payment instruments in the ancient times, are archaeological materials that offer data to shed light on the commercial, political, and religious and the architecture of the city during the period in which they were printed by depictions on them. With in the scope of this study,“Architectural Depictions on the Coins of Pontos and Bithynia Regions during the Roman Imperial Period”, firstly, by presenting information about the geographical features and historical processes of the mentioned regions, it is intended to evaluate the architectural depictions on the coins of the related regional cities from a perspective constituting the integrity within the context of the regional geography and the historical process to which they belong. The architecturally depicted coins were classified in the context of their respective regions and cities, and presented under the title of related cities under the title of temple, altar, city walls, cityscape, nymphaeum according to their functions, as well as catalogue and plate information. In the city of Amaseia in the Pontos region, the cityscapes, the altar of Zeus Stratios and the temple depictions of tetrastylos were reflected. In the city of Komana Pontika, which is a religious center, depictions of the Ma temple draw attention. In the city of Neocaesarea, there are depictions of altar and nymphaeum, as well as temples in the plan of tetrastylos, pentastylos, hexastylos. Belonging the temple depictions of the city of Sebastopolis, Heracles was included. In the ancient city of Zela, temples of goddess Anaitis in the plan of hexastylos and depictions of the temple of tetrastylos are included. On the coins belonging Bithynian Region; In the city of Kaiserea Germanice, there is a four-towered entrance gate, in the city of Khalkedon, there is a temple of tetrastylos with Apollo depiction, octastylos temples in Bithynion and three-dimensioned depiction of the temple of tetrastylos depicted Zeus in Kretia. Belonging Nikaia, there are temples with tetrastylos and hexastylos plan, the walls surrounding the city and coins depicting the city gate. In the city of Nicomedia, the structures pointing to the Demeter temple are located as depictions.