Computation with chained closed timelike curves
Zincir halinde kapalı zamansı eğriler ile hesaplama
  1. Tez No: 603558
  2. Yazar: MERT CAN ÇIKLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL CEM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kapalı Zamansı Eğriler üzerine tartışmalar, bu eğrileri kullanarak Turing Makinesi ile hesaplamaları daha efektif hale getiren hesaplama modellerine yol açmıştır. Bu modeller verileri zamanda geriye gönderme gücüne sahip olmalarından ötürü zamanın nedenselliğini bozarak paradokslara yol açabilmektedirler. Modeller kendi içlerinde bu paradoksların önüne geçmek için yaptıkları varsayımlarına göre farklılık göstermektedir. Farklı hesaplama modelleri üzerine çalışmaların karmaşıklık sınıfları ve bu sınıfların birbirleri ile olan etkileşimleri üzerine açıklık getirebildiği bilinmektedir. Hesaplama modellerinin ilki Deutsch tarafından önerilmiş olup, paradoks oluşma-sını engellemek için zamanda geri gönderilen bitlerin tek bir halde bulunmak yerine bir olasılık dağılımı içinde bulunduklarını varsaymaktadır. İkinci model Lloyd vd tarafından önerilmiştir ve istenilmeyen olasılık çıktılarının sonuç kümesinden çıkarılabilme gücüne sahiptir. Bu gücü ise makinenin her zaman kararlı olması ve makine ile etkileşim sonucu çıkabilecek paradoksların olma ihtimalinin sıfır olduğu varsayımı sayesinde elde etmektedir. Üçüncü model Say ve Yakaryılmaz tarafından önerilmiştir ve Deutsch'un modelini geliştirerek modelin birkaç dezavantajını ortadan kaldıran iyileştirmeler sunmaktadır. Bu tezde, kapalı zamansı eğriler tabanlı hesaplama modelleri incelenip bu modellerin NP-complete problemlere nasıl efektif çözümler getirdiği analiz edilmektedir. İkinci olarak literatürde geçen bu sınıfa ait bir algoritmanın aynı hatayı daha az devre masrafı ile elde edebilen bir versiyonu önerilmiştir. Son olarak Deutsch'un modeli ile hesaplamalarda ortaya çıkabilen bir durum üzerine tartışma ve analiz yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Discussions of Closed Timelike Curves (CTC) led to a few computation models that when used in conjunction with a Turing Machine, yield much more efficient computations. CTC assisted computation has the ability to send a piece of information back in time which breaks the time causality and has various paradoxes associated with it. Computation models deal with these paradoxes differently by making different assumptions. Regardless of the practicality of CTCs, studying different computation models has the possibility to grant valuable insight into complexity classes and their relationships among each other. The first of these models is proposed by Deutsch. The model avoids paradoxes by assuming that the states that enter and exit the machine constitute a probability distribution and that the machine outputs a stationary distribution. The second model, proposed by Lloyd et al. has the ability to discard unwanted outcomes, via the assumption of time-related paradoxes that can be caused by CTC interaction to be impossible. The third model, proposed by Say and Yakaryılmaz improves upon Deutsch's model and deals with some of its shortcomings. In this thesis, we demonstrate and analyze how these CTC based computation models help solve NP_complete, and some other problems efficiently and propose a more cost-efficient version of one such algorithm from the literature. Lastly, we explore and discuss some odd and interesting properties of calculations in DCTCs.