Psikososyal faktörlerin konversiyon reaksiyon üzerinde etkileri
- Tez No: 60364
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KURBAN ÖZUĞURLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Psikiyatri, Psychiatry
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
4a ÖZET Bu çalışmada, t.ü. Tıp. Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran ve kendilerine“konversiyon re aksiyonu”tanısı konulan, 17-38 yaş arası kadın vaka \le, daha önce herhangi bir psikiyatrik tanı ve tedavi görmemiş ve kontrol grubu olarak alman 50 kadın arasında zekâ ve kişilik özelliklerinin farklılığı ve psikososyal faktörle rin histerik davranış bozukluklarmdaki etkisini klinik ve psikometrik yönlerden incelemeyi amaçladık. Araştırmamızın amacı, konversiyon reaksiyonu tanı sıyla incelediğimiz“Hasta grubu ile kontrol grubu arasın da, zekâ ve kişilik faktörleri yönünden karşılaştırma yap mak; psikososyal faktörlerin kişiliğin oluşum süresi ile zekâ'nın fonksiyonel kapasitesini etkilediğini ortaya kay mak ve konversif reaksiyonun etyopatogenetik süreci üzerin deki rolünü”göstermektedir. Hasta ve kontrol grupları, yaş, cinsiyet, eğitim ve medeni durumu yönlerinden mümkün olduğu kadar eşleşti rildi. Klinik veriler, hasta grubunda AMDP (Psikiyatr i' de metodik ve belgesel çalışma birliği) skalası kullanılarak saptandı. Psikometrik veriler, hasta ve kontrol grubunda Rorschach projektif kişilik testi ile Cornell-Index testi ve ayrıca eğitim düzeylerine uygun zekâ testleriyle elde edildi.-49, Araştırma bulgularının, istatistiksel ve klinik değerlendirmeleri konversiyon reaksiyonu gösteren hasta grubu ile kontrol grubu arasında zekâ ve kişilik özellik leri bakımından belirli ve anlamlı bir farkın olduğunu; psikososyal faktörlerin zekâ ve kişilik gelişimini etki lediğini göstermiştir. Sonuç olarak zekâ düzeyi, kişilik yapısı ve psiko sosyal faktörler konversiyon reaksiyonunun etyopatogene- zinde birlikte rol oynadıkları saptandı. Kanımızca, kon versiyon reaksiyonunun multifaktöriyel bir olgu olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
-50 - SUMMARY In this study, it was aimed to search into the intelligence and personality factors of hysterical nev- rosis (conversion reaction) and to seek the impact to psychosocial factors upon the psychopathology of behavi oral disorders observed by means of clinical evaluation, psychometric analysis. For this reason, from among the women patients who had applied to the outpatient Department of University Psychiatry Clinic, Istanbul Faculty of Medicine? 50 cases, within the age range of 17-38, who had been diagnosed as“conversion reaction”after clinical and laboratory exami nation, had been selected. The control group consisted of 50 healthy, women with no complaints and no history of medical or psychiatric illness. Our hypothesis“was to look for the difference concerning the intelligence level and personality factors between those patients diagnosed as manifestiry conversion reaction and those with no such psycholocical reaction to determine the role of psychosocial factors by affecting the structure of personality and the functional capacity of intellegence in the dynamic ethiopathogenesis of psycho- pathological symptom formation”. The age, educational level, marital status of the patient group and the control group were within the same-mi rage. For clinical psychiatric review, AMDP (Die Arbeits- gemmeninschaft für Methodik und Dokumentation in der Psy- chiatrie) was used. Rorschach projection test, Cornell-Index test were used on each case and on every one of the control group. Appropriate intelligence test, according to the educational level, were applied. The results of our study and the statistical analy sis of the data have revealed a significant difference between the two groups concerning the intelligence level and the structure of personality and that psychosocial factors played a determining role in symptom formation and in initiation of symptoms. As a result, it was concluded that the intelligence level, the personality structure, and the psychosocial factors alltogather play a role in ethiopathogenesis of con version reaction and as such it should be viewed as a mul tifactorial phenomena.