İstanbul'da gürültü eylem planları kapsamında farklı gürültü kaynakları için sıcak noktaların tespiti ve çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi
Determination of hot spots and development of solution methods for different noise sources within the scope of noise action plans in İstanbul
  1. Tez No: 603686
  2. Yazar: SATI KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sanayileşme ve teknolojinin hızla ilerlemesi sonucu günümüzde meydana gelen çevre problemlerinden biride gürültü sorunudur. İstanbul gibi trafik hacmi geniş şehirlerde başlıca gürültü problemi kaynağı ise karayolu gürültüsüdür. Gürültü sorununu azaltmak ve önlemek için öncelikle gürültü seviyesinin ve limit değerlerin aşılıp aşılmadığının tespiti gerekmektedir. Gürültü haritaları gürültü yönetiminde oluşturulması gereken temel dökümanlardır. Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde olan ülkemizde birçok şehrimize ait gürültü haritaları oluşturulmuştur. Gürültü eylem planları da stratejik gürültü haritalarının değerlendirilmesi sonucu oluşturulabilmektedir. Gürültü eylem planları gürültü ile mücadelenin vazgeçilmez parçalarıdır.Gürültü eylem planlarını oluşturma aşamasında kullanılan yöntemlerden biri,sıcak nokta tespitine dayalı yöntemdir. Sıcak nokta tespitinde amaç en yoğun gürültüye maruz kalan birim alandaki nüfusu tespit etmektir. Bu tez çalışmasında, İstanbul'daki karayolu,raylı sistem, endüstri ve havalimanı kaynaklı sıcak noktalar tespit edilmiş,tespit edilen sıcak noktalar içinden nufusun yoğun yaşadığı, ¸şikayetlerin fazla olduğu ve çözüm yöntemlerinin geliştirilebileceği gürültü yönetim alanı seçilmiştir. Seçilen gürültü yönetim alanında SoundPlan yazılım modellemesi kullanılarak çeşitli gürültü azaltım senaryoları modellenmiştir. Modelleme sonuçları değerlendirilmiş,maruziyet hesapları yapılmış ve elde edilen sonuçlara göre eylem planı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The environment that occurs today as a result of industrialization and rapid progress of technology one of his problems is noise. Traffic volume in large cities such as Istanbul the main source of noise problem is highway noise. Noise problem to reduce and prevent the noise level and limit values are exceeded first it needs to be determined that it is not exceeded. Noise maps are the basic documents that need to be created in noise management. Noise belonging to many of our cities in our country, which is in the process of adapting to the European Union their maps have been created. Noise action plansee also it can be formed as a result of evaluation. Noise action plans are indispensable parts of the fight against noise.Noise one of the methods used to create action plans is hot spot it is based on detection. Purpose in hot spot detection exposed to the most intense noise the remaining unit is to identify the population in the area. In this thesis, road,rail, industrial and airport in Istanbul source hot spots detected, detected hot spots within the nufusun intensive living, excessive complaints and solution methods can be developed the noise management area has been selected. Using SoundPlan software modeling in selected Noise Management Area various noise reduction scenarios have been modeled. Modeling results assessment, exposure calculations were made and according to the results obtained the action plan has been created.