Seismic resistant design of building structures with rigid basement levels
Rijit bodrum katlı binaları depreme dayanıklı tasarımı
  1. Tez No: 603697
  2. Yazar: NAVID ABEDIASL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, bodrum katları yanal olarak rijit olan örnek bir bina 2018 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018)'nin bodrumlu binalar için önerdiği en son yaklaşımları kullanılarak tasarım deprem yükleri altında analiz edilmiştir. Aynı bina bu tip binalar için 2007 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2007)'nin, ASCE 7-10'un ve Eurocode 8'in deprem analizi için önerdiği yöntemler karşılıklı değerlendirme için kullanılmıştır. 2018 deprem yönetmeliğinde bodrumlu binaların dayanıma göre tasarımı için iki ana yöntem önerilmiştir. Birinci yöntemde yönetmeliğin tanımına uyan bodrumlu binaların alt ve üst bölümü kütlelerinin aynı analiz modelinde ayrı ayrı göz önüne alınmasına izin verilmiştir. Bu yaklaşım TBDY 2007'nin yöntemiyle birlikte ASCE 7-10'da iki aşamalı analiz olarak adlandırılmış yönteme benzerdir. TBDY 2018'e ilişkin ilgi çekici bir nokta ise rijit alt bölümün analizi için mod birleştirme yönteminin kullanılmasına izin verilmesidir; TBDY 2007 ve ASCE 7-10'da rijit alt bölüm için mod birleştirme yönteminin kullanılmasına izin verilmemiştir. TBDY 2018'de belirtilen diğer bir analiz yönteminden elde edilen sonuçlar ayrıca değerlendirilmiştir; bu yöntem bodrum kütlesi dahil tüm bina kütlesini eşdeğer deprem yükü ve mod birleştirme yöntemlerinde hesaba kattığı için tüm yapı yöntemi olarak adlandırılmıştır. Son olarak, örnek binanın doğrusal olmayan modeli hazırlanmıştır ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizlerden elde edilen sonuçlar TBDY 2018'in farklı yöntemlerinden elde edilen sonuçların güvenilirlik veya aşırı güvenlilik derecesini değerlendirmek üzere karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a representative building with laterally-rigid basement levels is analyzed under design earthquake loads, using the latest approaches recommended in the Turkish Building Seismic Code 2018 (TBSC 2018). The same structure is used to apply the earthquake analysis methods suggested in the previous version of the Turkish Seismic Code (TEC 2007), as well as ASCE 7-10 and Eurocode 8, for comparative assessment of analysis results. In TBSC 2018, two main approaches are proposed for strength-based design of building structures with rigid basement levels. In the first approach, for buildings that satisfy the code definition to be considered as buildings with a rigid basement, it is permitted to consider the upper and the lower portion masses separately in the analysis, yet using the same structural model, since the two portions have modal characteristics that are well-separated from each other. This approach is similar to the methodology in the previous 2007 Turkish Seismic Code, as well as the Two-Stage Analysis method in ASCE 7-10. An interesting point about the TBSC 2018 method is the permission to use Modal Response Spectrum Analysis for the rigid lower system, which is not permitted in both TEC 2007 and ASCE7-10. Results obtained using another analysis method specified in TBSC 2018, which involves considering the total mass of the structure including the basement levels, referred to as the Total Structure Approach are also evaluated, using both the Equivalent Lateral Load and Modal Spectral Analysis procedures. Finally, a nonlinear model of the representative building is generated and Nonlinear Response History Analysis results are compared with the response quantities obtained using the TBSC 2018 methods, in order to assess the level of reliability or overconservatism in the different analysis methods specified in TBSC 2018.