Depremde betonarme bina performansının türk deprem yönetmelikleri 2007 ve 2018'e göre değerlendirilmesi
Seismic performance evaluation of reinforced concrete buildings according to turkish earthquake codes 2007 and 2018
- Tez No: 603719
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Türkiye'deki yapı stoğunun büyük bir kısmında mühendislik hizmeti almamaları, bilinçsiz bir şekilde inşaa edilmeleri ve arsa koşulları nedeniyle burulma düzensizlikleri bulunmaktadır. Bu tür düzensizliklere sahip binalarda, kuvvetli depremler altında ileri hasarlar oluşmakta, hatta toptan göçmeler bile yaşanabilmektedir. Yapılardaki hasarların deprem sırasında oluşan büyük yerdeğiştirmelerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu yüzden, son yıllarda şekil değiştirme esaslı tasarım, başka bir deyişle performansa dayalı tasarım yaklaşımı yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada planda burulma düzensizliği bulunan betonarme çerçeveli binaların deprem performansları, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018'de önerilen doğrusal olmayan yöntemlerle incelenmiştir. Bu yöntemler, Doğrusal Olmayan Statik İtme (Artımsal itme analizi) ve Zaman Tanım Alanında Doğrusal Olmayan Yöntemlerdir. Çalışmada aynı plana sahip fakat kolon boyutlarının farklı olması sebebiyle burulma düzensizliği katsayısı 1.10 ve 1.21 olan 5 katlı ve aynı özelliklere sahip 7 katlı 4 adet bina dikkate alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde konuyla ilgili bir giriş yapılarak literatür özeti sunulmuştur. İkinci bölümünde TBDY2018'e göre performans değerlendirmesi için izlenen adımlar özetlenmiş ve sayısal uygulamaların dayanak noktalarıyla ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde de çalışma kapsamında incelenen 7 katlı binalardan biri üzerinden hem artımsal itme yöntemi hem de zaman tanım alanında hesap yöntemleri ile performans çözümleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç ve Öneriler kısmında da ilgili yapıya ait sonuçlar değerlendirilmiştir. Diğer binalarla ilgili her iki yöntem üzerinden elde edilmiş olan sonuçlarda Ek'ler bölümünde sunulmuştur. TBDY2018 yönetmeliği uyarınca hedef performans noktası Kontrollü Hasar (KH) gösterilmişse de yaptığımız sayısal incelemeler sonucunda hiçbir binanın bu performansı sağlayamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, many buildings have irregularities since they were not designed by en engineer, bad way construction and land geometry that building will be constructed. Such buildings may have heavy damages or totally collapse under severe earthquakes. It is well-known that large displacement causes damages on structures. Thus, displacement-based design (performance-based design) has been preferred in recent years. In this study, seismic performance of RC frame buildings, which have in-plan irregularity, investigated using nonlinear methods given in Turkish Seismic Codefor Buildings (TSCB) 2018. These methods are Nonlinear Static Procedure (Pushover Analysis) and Nonlinear Time History Analysis. Two group of buildings have been considered within the scope of this study. First group has 1.10 torsional irregularity coefficient and the second one hase 1.21 torsional irregularity coefficient. Each group has 5 and 7 storey buildings with same plan but different column dimensions. Shortly, 4 buildings have been considered. The study consists of four main chapters. In the first chapter; previous works, the purpose and scope of this study were explained. The second chapter give an information about conditions of the evaluation of seismic performance of existing RC buildings based on TBDY2018. In third chapter, numerical calculation steps were explained on using two different methods as pushover and time history analysis for one of 7-storey buildins which is named as SM-1/1. The last part has the results of the building SM-1/1 based on TSCB 2018 and the former Turkish Seismic Code 2007 and the suggestions. The results of all buildings have been given in the appendix chapters. According to the results, although TSCB 2018 suggests Controlled Damage performance level for such buildings, considered buildings do not satisfy the desired performance level.