1975, 1998 ve 2007 Türk deprem yönetmeliklerine göre tasarlanmış mevcut betonarme yapıların deprem performanslarının TBDY-2018'e göre değerlendirilmesi
An evaluation of the seismic performance of existing reinforced concrete structures designed in accordance with the 1975, 1998 and 2007 Turkish earthquake codes against the provisions of TBEC-2018
  1. Tez No: 976524
  2. Yazar: ARZU KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Türkiye, aktif fay hatları üzerinde yer alan ve yüksek deprem riski taşıyan bir ülkedir. Bu nedenle, Türkiye'de inşa edilen yapıların deprem dayanıklılığını sağlamak amacıyla ilk Türk Deprem Yönetmeliği, 1940 yılında yayınlanmış olup, zaman içerisinde bilimsel ve teknolojik gelişmelerle uyumlu olarak güncellenmiştir. Özellikle, 1976 Bingöl, 1992 Erzincan ve yıkıcı etkilerinin ardından, deprem güvenliği konusunda önemli düzenlemeler yapılmış ve 1997 yılında Türk Deprem Yönetmeliği modernize edilerek sünek tasarıma ilişkin detayların uygulanması zorunlu hale getirilmiştir. 1999 yılında üç ay ara ile meydana gelen Kocaeli ve Düzce depremlerinden sonra ise 2007 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile mevcut yapıların deprem performansının değerlendirilmesi ve yapıların güçlendirilmesine dair bölümler eklenmiştir. Son olarak, 2018 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018) ise, ülkenin deprem riskini dikkate alacak şekilde en güncel bilimsel yaklaşımlar ve mühendislik gelişmeleri doğrultusunda güncellenmiştir. Bu yönetmelikte, şekil değiştirmeye göre tasarım esaslarına önemli bir yer ayrılmıştır. Bu çalışmada, Kocaeli ilinde, Kuzey Anadolu Fay Hattı'na yaklaşık 5 km mesafede bulunan ve 1975, 1998 ve 2007 deprem yönetmeliği kriterlerine göre inşa edilmiş benzer tipolojideki altı adet beş katlı betonarme binanın deprem performansları, TBDY 2018'de yer alan zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Binaların modellenmesi ve analizi ETABS yapısal analiz yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Doğrusal olmayan davranış modellenirken kirişlerde yığılı plastik mafsal modeli, kolon ve perdelerde ise yayılı plastik mafsal modeli tercih edilmiştir. Analizler neticesinde elde edilen sonuçlar, eleman performans sınır değerleriyle kıyaslanarak eleman hasar durumları saptanmıştır. Binaların hasar düzeyleri, yapısal elemanlardaki hasar durumları üzerinden karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye is a country located on active fault lines, making it highly susceptible to earthquake risks. Consequently, to ensure the seismic resilience of structures, the first Turkish Earthquake Code was published in 1940 and has been periodically updated to align with scientific and technological advancements. Significant revisions were made following the destructive earthquakes in Bingöl (1976) and Erzincan (1992), leading to the modernization of the Turkish Earthquake Code in 1997, which mandated the implementation of ductile design principles. The 2007 code revision introduced provisions for assessing the seismic performance of existing structures and their retrofitting following the Kocaeli and Düzce earthquakes, which occurred three months apart in 1999. The most recent version, the 2018 Türkiye Building Earthquake Code (TBEC 2018), was developed to reflect the latest scientific methodologies and engineering advancements, tailored to the country's seismic risk profile. Within this regulation, substantial emphasis is accorded to the principles of deformation-based design. This study evaluates the seismic performance of six five-story reinforced concrete buildings of similar typology, located in Kocaeli province, approximately 5 km from the North Anatolian Fault Line. These buildings were constructed in accordance with the seismic design criteria of the 1975, 1998, and 2007 earthquake codes. The assessment was conducted using the Nonlinear Time History Analysis method as prescribed by TBDY 2018. Structural modeling and analysis were performed using ETABS software. In modeling the nonlinear behavior, the lumped plastic hinge model was preferred for beams, and the distributed plastic hinge model was selected for columns and shear walls. The results obtained from the analyses were compared with the performance limit values of the structural system elements to determine the damage states of the elements. The damage levels of the buildings were evaluated comparatively based on the damage states of the structural elements.