Alkoliklerde kognitif fonksiyonların incelenmesi
  1. Tez No: 60377
  2. Yazar: AYHAN KARAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ZİYALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada 10 yıldan fazla bir süre alkol alan ve halen tedavi altında bulunan kronik alkol bağımlılarının yük sek beyin fonksiyonları objektif bir test bataryası ile ince lenerek, bozulmuş olan kognitif fonksiyonların kalitatif ola rak bir organik test paterni verip vermediği, bu testler ile alkolizmde yüksek beyin fonksiyonlarındaki hasarın tesbitinin mümkün olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya ortalama yaşı 41.6, ortalama eğitim düzeyi 12.6 yıl, ortalama alkol kullanma süresi 20.6 yıl ve günde aldıkları ortalama alkol miktarı 102.9 cc olan ve 50 kişiden oluşan erkek alkol bağımlısı grup ile yaş ve öğrenim düzeyi, açısından bu grup ile eşleştirilmiş 40 kişiden oluşan kontrol grubu alınmıştır. Alkol bağımlı grubu oluşturulurken ilaç bağımlılığı, Korsa koff psikozu, MSS hastalığı, fonksiyonel psikoz ve affektif hastalığı olmayanlar, menenjit ve kafa travması geçirmemiş olanlar ve öğrenme güçlüğü ile yoğun anksietesi olmayan kişi ler seçilmiştir. Denek seçimi için öngörüşmenin dışında Şim diki Durum Muayenesi (PST)^ Zung Anksiete (SAS) ve Zung Dep resyon (SDS) ölçeğinden yararlanılmıştır. Psikolojik testler (WAIS-Benton), alkol bağımlısı gruba klinik olarak kesilme belirtilerinin tamamen kaybolduğu ve ilaç kullanımının en aza indirildiği 3. haftadan sonra verilmiştir. Uygulama bittikten sonra istatistik değerlendirmede t-test ve Pearson korelasyon140 - katsayıları kullanılmıştır. Sonuç olarak kronik alkolizmin WAIS gibi çok maddeli ve standart IQ veren bir test ile ölçülen genel zekâyı etki lemediği, ancak genel zekâ ile korelasyonu oldukça yüksek olan spesifik entellektüel fonksiyonları etkilediği bulunmuş tur. Kültürleri, eğitim düzeyleri ve sosyoekonomik durumları gözönüne alındığında, alkol bağımlıları gerek sözel gerekse performans yeteneklerinde anlamlı bir şekilde aynı yaş dili minde bulunan kişilerden beklenenin altında performans ver mişlerdir. Performans testlerinde bozulmanın daha fazla oldu ğu, kronik alkol kullanımının yaşlanma ile kognitif fonksi yonlarda oluşan fonksiyonel bozulmayı hızlandırdığı görülmüş tür. Alkol alma süresi arttıkça kognitif bozulmaya paralel olarak adaptif yetenekler de bozulmaktadır. Psikometrik ölçüm kalitatif ve kantitatif açıdan ince lendiğinde kognitif f onksiyonlardaki bozulmanın serebral pa tolojinin varlığını kanıtladığı, testlerdeki yetersizliğin organik test paternine uyduğu ve bunun daha çok sağ hemisfer ile ilgili olduğu anlaşılmıştır. WAIS yıkım indeksi ise iki grubu birbirinden ayıramamıştır.
Özet (Çeviri)
- 141 - SUMMARY In this study attempts have been made to examine through an objective test battery the high cerebral functions of chronic alcohol addicts who have been using alcohol for more than ten years and who are presently under treatment and to investigate whether the impaired cognitive functions can yield an organic test pattern qualitatively and whether it is possible to detect via these tests the damage in high cerebral functions in alcoholism. A group consisting of 50 male alcohol addicts with an average age of. 41.6, average education level 12.6 years, average period of alcohol usage 20.6 years, and daily alcohol consumption 102.9 cc averagely and a control group of 40 people who were correlated with the above group in respect of age and education level were included in this study. While composing the alcohol addict group, those who had no drug addiction, Korsakoff psychosis, MSS disease, functional psychosis and affective disease, those who were not sustained to meningitis or cerebral trauma and these who had no difficulty in learning or intensive anxiety were selected. For the selection of subjects, such criteria as the Present State Examination, Zung Anxiety and Depression Scale were benefited from besides preliminary interview. Psycholo gic tests (WAIS-Benton) were given to alcohol addict group after 3 weaks when withdrawal symptoms were clinically lost- 142 - completely and when drug consumption was reduced to a mini mum. Following the termination of test application, t-test and Pearson correlation coefficients were used in statistical assessment. Finally, it was concluded that chronic alcoholism did not affect general intellect measured by a test such as WAIS, which is comprised of a great number of items and which yields a standart IQ but had an effect on specific intellectual functions which had a high correlation with general intellect. When their cultures, educational levels, and socio-economic conditions are taken into consideration, alcohol addicts yielded significantly less performance in both verbal and performance capacities compared to those people in the same age section. It was observed in the performance tests that impairment was more and that chronic alcohol consumption accelerated functional impairment which is developed in cognitive functions with aging. The longer alcohol consumed the more impaired the adaptive capacities in parallel to cognitive impairment. When psychometric measurement is examined qualita tively, it was understead that the impairment in cognitive impairment proved the existence of cerebral pathology, that the in adequancy in the tests conformed with the organic test pattern, and that this was rather related with the right hemisphere. WAIS deterioration index could not distinguish both groups.