Manisa ilinde çiftçilerin tarım ilaçları kullanımı konusundaki bilinç düzeyi ve duyarlılıklarının araştırılması
Investigation of the knowledge level and awareness of farmers about pesticide usage in Manisa
- Tez No: 603797
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küresel ısınma ve iklim şartlarının bozulmasından kaynaklı bitkilerde pestlerde artış görülmekte, pestisit kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada Manisa İlinde çiftçilerin pestisit kullanımındaki bilinç düzeyi ile duyarlılıklarının araştırılması hedeflenmiştir. Anket uygulanacak çiftçi sayısı 'Oran Ortalamalarına Dayalı Basit Rastgele Örnekleme' metodu ile hesaplanarak, 384 çiftçi ile anket çalışma yapılmıştır. Çalışmaya katılan üreticilerin %31,2'si 21-30 yıl çiftçilik tecrübesi olduğunu, %53,1 ilkokul mezunu olduğunu, %30,2'si 45-54 yaş aralığında olduğun belirtmiştir. Pestisit kullanımı bilinç seviyeleri 3'lü Likert Skalası uygulayarak hesaplanmış ve çiftçilerin %63,8'i yüksek, %25,3'ü orta, %10,9'u düşük bilinç düzeyinde bulunmuştur. Yapılan Khi-Kare (X2) bağımsızlık testi ile çiftçilerin bilinç düzeyi ile arazi varlığı, çiftçilik deneyimi, eğitim durumu ve yaş arasında ilişki araştırılmıştır. Buna göre bilinç düzeyi ile eğitim seviyeleri arasındaki ilişki önemli bulunmuş, bağımsızlık katsayı da 0,344 olarak belirlenmiştir. Çiftçilerin %63,8'i yüksek bilinç düzeyine sahip gözükmekte fakat üreticilerin %60,7'si ilaçlama sonrası kıyafetini değiştirmediğini, %74,2'si pestisit etiket üzerindeki uyarı ve işaretleri bilmediğini, %63'ü pestisit kullanımı sırasında koruyucu ekipman kullanmadığını belirtmiştir. Çalışmada özel ve resmi tarımsal kurum ve kuruluşların pestisitlerle ilgili çiftçi bilinçlendirmesindeki etkisinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the global warming and the deterioration of climatic conditions, there is an increase in pests and the use of pesticides are increasing day by day. In this study, it was aimed to investigate knowledge level and awareness of farmers about the use of pesticides in Manisa Province. The number of farmers to be surveyed was calculated by“Simple Random Sampling Based on Ratio Means”method and 384 producers were surveyed. %31,2 of the farmers stated that they had 21-30 years of farming experience, %53,1 were primary school graduates and %30,2 were 45-54 years old. The knowledge level of farmers on pesticide usage was calculated by applying 3-point Likert Scale. %63,8 of the farmers were high, %25,3 were moderate and %10,9 were low knowledge level. The Chi-Square (X2) independence test was used to investigate any relationship of farmer's knowlwdge level between land size, farming experience, educational level and age. The relationship between the knowledge level and educational level was significant and coefficient of contingency was 0.344. %63,8 of the farmers have a high level of knowledge, but %60,7 of the farmers do not change their clothes after spraying, %74,2 do not know the special signs and warnings on pesticide labels, %63 do not use protective equipment during pesticide use. In this study, the importance of the effect of private and official agricultural institutions and organizations on farmer awareness about pesticides has once again emerged.