Non-orthogonal multiple access with two sets of orthogonal signal waveforms
Dikgen iki dalga biçimi kümesi ile dikgen olmayan çoklu erişim
  1. Tez No: 603809
  2. Yazar: ERSOY ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mobil sistemlerin hızlı gelişimi, veri trafiğinde hızlı bir artışa neden olmaktadır. Bant genişliği yetersizliği nedeniyle, mevcut çoklu erişim sistemleri bu sorunun üstesinden gelemeyebilir. Bu çoklu erişim teknikleri, farklı kullanıcıların frekans, zaman veya kod düzlemi gibi dikgen kaynak bloklarını kullandığı, dikgen çoklu erişim (DÇE) olarak adlandırılır. Bu nedenle, bir kablosuz sistem tarafından desteklenebilen kullanıcıların sayısı, kaynak bloklarının sayısı ile sınırlıdır. Bununla birlikte, dikgen olmayan çoklu erişimde (DOÇE), dikgen kaynak blokları farklı kullanıcılar tarafından paylaşılmaktadır. Girişim iptal yöntemi, alıcı tarafından, dikgen olmayan sinyalleri ayrıştırmak için kullanılır. DOÇE sayesinde, bir kablosuz sistemde, dikgen kaynak blok sayısından daha fazla kullanıcı iletişim kurabilir. Buna ek olarak, DOÇE, DÇE'den bant kullanımı açısından daha verimlidir. Örneğin, bir kullanıcının kanal durumu kötü olsa bile, DÇE'de en az bir kaynak bloğu işgal eder. Bu durum, genel sistemin toplam verimini azaltır. Ancak DOÇE'de, tüm kaynak blokları birden fazla kullanıcı tarafından paylaşıldığından, zayıf kullanıcılar kendi başlarına herhangi bir kaynak bloğunu işgal etmemektedir. Mevcut DOÇE teknikleri, kod düzlemi ve güç düzlemi DOÇE olarak iki ana kategoriye ayrılabilir. Dikgen olmayan kullanıcılar arasındaki güç farklılıkları, güç düzlemi DOÇE için çok önemlidir. Kod düzlemi DOÇE'de ise, kullanıcı sayısı dikgen blokların sayısını aşmasa bile, girişimin hala mevcut olmaktadır. Bu sorunlar, birbirleriyle dikgen olmayan iki küme dikgen sinyal dalga biçimi kullanılarak aşılabilir. Buna ek olarak, bu yöntemin farklı kanal koşullarındaki hata performansı da umut vericidir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of the mobile systems causes dramatic increase on data traffic. Due to the bandwidth scarcity, existing multiple access systems may not overcome this problem. These multiple access techniques are called as orthogonal multiple access (OMA) in which different users utilize orthogonal resource blocks such as frequency, time or code domain. Therefore the number of the users which can be supported by a wireless system is strictly restricted by the number of the resource blocks. However in non-orthogonal multiple access (NOMA), orthogonal resource blocks are shared by different users. Interference cancellation method is used by receiver at the cost of complexity. Thanks to NOMA, users more than orthogonal resource block size, can communicate. In addition to that, NOMA is more spectral efficient multiple access technique than OMA. For instance even if a user has poor channel condition, she/he occupies at least one resource block in OMA. This situation reduces total throughput of the overall system. However in NOMA, since all resource blocks are shared by more than one user, weak users do not occupy any resource block on his own. Existing NOMA techniques can be divided into two main categories as code domain and power domain NOMA. Power differences between non-orthogonal users are very important for power domain NOMA. Weakness of the code domain is that even if the number of the users do not exceed the number of the orthogonal blocks, non-orthogonality still occurs. These problems can be overcome by using two sets orthogonal signal waveforms which are non-orthogonal to each others. In addition to that, its error performance on different channel conditions is encouraging.