Design and analysis of non-orthogonal multiple access in communication systems
Haberleşme sistemlerinde dikgen olmayan çoklu erişimin tasarım ve analizi
  1. Tez No: 690421
  2. Yazar: İSMAİL COŞANDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dikgen-Olmayan Çoklu Erişim (DOÇE) gelecek nesil haberleşme ağlarındaki yüksek kullanıcı talebi için ümit vaadeden bir teknoloji olarak görülmektedir. DOÇE literatürü ağırlıklı olarak, kullanıcı sinyalleri arasında yüksek miktarda ayrım gerektiren Güç-Düzleminde DOÇE (GD-DOÇE) üzerinden oluşturulmuştur. Bir alternatif yöntem ise iki farklı dalga formu kullanan Dalga Formları Düzleminde DOÇE (DFD-DOÇE). Bir DFD-DOÇE formu olan NOMA-2000'de, kullanıcılar arasında güç farkı gereksinimine o kadar ihtiyaç duymaz ve GD-DOÇE'de karşılaşan hataların önüne geçebilir. Bu tezde, kesinti olasılığı ve kanal kapasitesini temel alan teorik analizleri sunmaktayız. DOÇE literatüründe kapasite hesapları genellikle kusursuz Ardışık Girişim Giderici (AGG) varsayımı altında yapılmakta, fakat sabit hatadan ötürü gerçekçi bir yaklaşım değil. Bu sebepten, biz kapasiteyi mükemmel olmayan AGG varsayımı altında hesaplamaktayız, bu varsayıma göre bir kullanıcı kesintiye uğruyorsa, o kullanıcın sinyali AGG ile giderilemez. Çalışmalarımız ilk olarak Rayleigh sönümlemeli kanallar için sunulmuş, daha sonra Kappa-Mu sönümlemeli kanallar olarak ifade edilebilen daha genelleşmiş sönümlemeli kanallar için ifade edilmiştir. Analizlerimiz göstermektedir ki, NOMA-2000 GD-DOÇE ve Dikgen Çoklu Erişim (DÇE)'den daha iyi bir performansa sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda teorik alt/üst limitlere de çoğu zaman ulaşabilmektedir. Sonuç alarak, çalışmalarımız NOMA-2000'in gelecek nesil haberleşme ağlarında kullanılabilecek çoklu erişim sistemi olmaya çok uygun olduğunu yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-Orthogonal Multiple Access (NOMA) has emerged as a promising technique to satisfy the high demand of users in future wireless networks. The NOMA literature is heavily based on Power-Domain NOMA (PD-NOMA), which inherently needs a power imbalance between superposed user signals. Another technique is based on using two sets of signal waveforms and is referred to as Waveform Domain NOMA (WD-NOMA). One of the forms of WD-NOMA is NOMA-2000 which does not need any power imbalance and avoids the outage floors typically encountered in PD-NOMA. In this thesis, we provide theoretical analyses of both PD-NOMA and NOMA-2000 using the performance metrics such as the outage probability and channel capacity. In NOMA literature on capacity calculations generally perfect successive interference cancelation (SIC) is assumed, which is not realistic due to the error floors in bit-error and outage performances. Therefore, we consider capacity under the imperfect SIC approach which basically is based on the assumption that if a user is in outage, its signal cannot be cancelled perfectly with SIC. The analysis is first presented for Rayleigh fading channels and then enhanced to generalized fading channels described by the Kappa-Mu fading model. Our analysis not only shows that compared to PD-NOMA and Orthogonal Multiple Access (OMA), NOMA-2000 has superior performance but also indicates that NOMA-2000 can reach analytical lower/upper bounds in most cases. Overall, our analysis and results confirm that NOMA-2000 represents a very attractive multiple access technique for future wireless networks.