İkiz açık hipotezi: 2002-2016 döneminde Türkiye uygulaması
Twin deficit hypothesis: application in Turkey for 2002-2016 period
- Tez No: 603816
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YENİPAZARLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bütçe açığı ve cari açık arasında aynı yönlü birbirini etkileyen bir ilişki olduğunu ifade eden görüşü İkiz Açık Hipotezi olarak adlandırabiliriz. İkiz Açık Hipotezi bütçe açığı ve cari açık arasındaki ilişkinin geçerliliğini savunan Keynesyen yaklaşım ve İki açık arasında ilişki olmadığını öne süren Ricardian yaklaşım olmak üzere temelde iki yaklaşım mevcuttur. Bu çalışmadaki hedef İkiz Açık Hipotezini meydana getiren bütçe açığı ve cari açığın arasında ilişki olduğunu ifade eden Keynesyen Yaklaşım'ın 2002-2016 döneminde Türkiye için geçerliliğini test etmektir. İkiz Açık Hipotezini oluşturan açıklar arasındaki ilişkinin test edilmesine yönelik yapılan çalışmamızda zaman serisi yaklaşımı kullanılmıştır. Türkiye ekonomisine yönelik 2002-2016 yılları arasındaki çeyreklik veriler kullanılarak iki değişkenli (cari açık ve bütçe açığı) regresyon modelleri çerçevesinde, DOLS yöntemi yardımıyla değişkenler arasında uzun dönemli ilişki sınanmıştır. Yapılan analiz sonucunda cari işlemler açığı ile bütçe açığı arasında istatistiki olarak anlamlı uzun dönemli bir ilişki olduğuna dair bulgulara rastlanmıştır. Edinilen sonuçlar; uygulanan yöntem ve incelenen döneme bağlı olarak Keynesyen İkiz Açıklar hipotezini desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
While the budge tdeficit and the current account deficit may coexist in the same direction,we can call the twin deficit hypothe sis explaining what a relationship means.There are basically two approaches,namely the Keynesian approach,which proposes the validity of the relationship between the budget deficitand the current account deficit,and the Ricardian approach,which asserts that there is no relationship between the two deficit. This target period of 2002-2016 brought the twin deficit hypothesis in this study occurred budget deficit and stated that the relationship between the Keynesian approach is to test the validity of the current account deficit for Turkey. The time series approach was used in our study to test the relationship between the deficits constituting the Twin Deficit Hypothesis. bivariate using quarterly data for the years 2002-2016 between Turkey's economy (current account deficit and budget deficit) within the framework of regression models have been tested with the aid of a long-term relationship between the variables DOLS method. As a result of the analysis, it was found that there is a statistically significant long term relationship between current account deficit and budget deficit. Results obtained; does not support the Keynesian Twin Deficits hypothesis depending on the method applied and the period studied.