Bursa ili İnegöl ilçesi merkez köylerinde 0-3 yaş grubu çocukların beslenme durumları ve bunu etkileyen faktörler
Children's in the age group of 0-3 years nutritional conditions and effective factors in the villages of Bursa-İnegöl-Merkez
  1. Tez No: 1118
  2. Yazar: ŞEBNEM SOYUER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi BURSA İLİ İNEGÖL İLÇESİ MERKEZ KÖYLERİNDE 0-3 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARIN BESLENME DURUMLARI VE İLGİLİ FAKTÖRLER Şebnem SOYUER ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EV EKONOMİSİ ANABİLÎM DALI Danışman: Yrd.Doç.Dr. Nevin AKTAŞ Sene: 1987, Sayfa: 80 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr. Suna BAYKAN Doç, Dr. Seniha HASİPEK Bu araştırma 0-3 yaş grubu çocukların beslenme durumları ile bunu etkileyen bazı faktörleri incelemek amacıyla planlanmıştır. Araş tırma materyalini Bursa İli İnegöl İlçesi Merkez Bucağı' na bağlı köy ler içerisinden %12 örneklemle alman 9 köyden 0-3 yaş grubunda belir lenmiş 255 çocuk oluşturmuştur. Araştırmaya alman deneklerin %55,31'i erkek, %44,71'i kız olup yaş ortalaması 1,8 ± 0,5 aydır. Deneklerin malnütrisyori durumu ile anne sütü alma süresi arasında ilişki bulunamamıştır. 0-12 aylık 100 deneğin 60' ma bu aylarda ek gıdalar verilmeye başlanmış, kalan 40 'ı sadece anne sütü ile beslenmiştir. Araştırma kapsamına alman 220 deneğin beslenme durumları in celendiğinde; %54,99 deneğin protein ve kalori alımları yeterli, %45,01 deneğin ise protein veya kalori alımları veya her ikisi de ye tersiz bulunmuştur. Gomez ve Jellife'in yaşa göre boy ve ağırlık ve Wolanski'nin üst orta kol çevresi standartları ile, yapılan ölçümler kıyaslanarak malnütrisyon derecelendirilmesi yapıldığında, 220 deneğin %23,64'ü malnütrisyonlu bulunmuş, bu orana dahil 2 deneğin ağır malnütrisyon- lu olduğu saptanmıştır. FA0-WH0 standartlarına göre belirlenen protein kalori mal- nütrisyonu ile GOMEZ- JELLİFE ' in yaşa göre boy ve ağırlık standartla rı ile belirlenen malnütrisyon arasındaki ilişki pozitif bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Anne sütü, ek gıda, protein ve kalori âlımı, yaşa göre boy ve ağırlık, üst orta Ttol çevresi, malnüt risyon.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis CHILDREN'S IN THE AGE GROUP OF 0-3 YEARS NUTRITIONAL CONDITIONS AND EFFECTIVE FACTORS IN THE VILLAGES OF BURSA- INEGÖL-MERKEZ Şebnem SOYUER,-. ANKARA UNIVERSITY.:. GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND.APPLIED.SCIENCES DEPARTMENT OF "HOME ECONOMICS Supervisor :Asst.Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Year : 1987, Page : 80 Jury : Asst.Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Assoc. Prof. Dr. Suna BAYKAN Assoc. Prof. Dr. Seniha HASÎPEK This research is planned with the aim of studying the fac tors related to the nutritional conditions of the children in the group of 0-3 years. The subjects have been selected from 9 villages in the central country of inegöl, a town near the Bursa province, by using the %12 sampling method. The data for this research has been gathered on 255 children in the age group of 0-3 years..- The average age of the group under study, which is composed of 55,3 % boys and 44.7 % girls, is 1.8 ± 0.11 years. The average breastfeeding period for the subjects is 9.4 ± 0.5 months. Out of the 100 subjects between the ages of 0-12 months. 60 have started to be supplemented with additional food during that period, but the re maining 40 have only been breastfed. Among the 220 subjects whose nutritional conditions were stu died, 54.99 % have been found to be sufficiently nourished and 45.01 % insufficiently nourished. The degree of malnutrition has been evaluated through comparison with the standards set by Gomez and Jellife concer ning theexpected weight and height (with respect to age) and Wolanski concerning the circumference development of upper middle arm. The mea surements made in the study have revealed that 23.64 % of the 220 sub jects are malnourished and that 2 subjects with in this ratio are severely malnourished. The relationship between the subjects' protein and calo rie deficiency, which has been based of FA0-WH.0 standards, and the malnutrition established through the' standards of weight with respect to age has been found positive. KEY WORDS: Breastfed, additional food, protein and calory intake, expected weight and height, circumference. development of upper middle arm, malnutrition.