Farklı iki malzemenin sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilmesinde kaynak parametrelerinin bağlantının mekanik özelliklerine ve korozyon direncine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of welding parameters on mechanical properties and corrosion resistance of joints in friction stir welding of dissimilar materials
  1. Tez No: 603890
  2. Yazar: ŞEREF ÖCALIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EŞME
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada EN AW-5083-H111 ve EN AW-6082-T651 alüminyum alaşımı malzemeler Sürtünme Karıştırma Kaynak (SKK) yöntemiyle birleştirilmiştir. Takım omuz çapı, takım devri ve takım ilerleme hızlarından oluşan farklı parametrelerde kaynaklı bağlantılar üretilmiştir. Kaynaklı birleştirmelerin mekanik özellikleri (akma mukavemeti, çekme mukavemeti, kaynak sünekliği, mikrosertlik), metalografik özellikleri (optik mikroskop ve SEM) ve korozyon davranışları birbirleri ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Kaynaklı birleştirmelerin akma mukavemetleri 136-217 MPa, çekme mukavemetleri 159-230 MPa ve % uzama değerleri 2.28-5.44 arasında olduğu belirlenmiştir. Optik mikroskop incelemelerinde kaynak bağlantılarının genelinde kaynak hatası görülmemiştir. Korozyon deneyi sonuçlarında, ağırlık kaybının gözenekli kaynak içyapısında ve deforme olmuş yüzey yapılarında daha fazla olduğu görülmüştür. Kaynaklı bölgelerin genelinde sertlik değerleri EN AW-6082 esas metali tarafında daha yüksek değerlerde seyrederken, EN AW-5083 esas metali bölgesinde düşük değerlerde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, EN AW-5083-H111 and EN AW-6082-T651 aluminum alloy materials were joined with Friction Stir Welding (FSW) method. Different parameters were obtained by using the tool shoulder diameter, tool rotation, and tool feed rate factors in welded connections. Mechanical properties (yield strength, tensile strength, weld ductility, microhardness), metallographic properties (optical microscope and SEM) and corrosion behavior of welded joints were examined by comparing. The yield strength of welded joints was found between 136-217 MPa, tensile strength 159-230 MPa, and elongation between 2.28-5.44 %. In the optical microscope examination, no welding defects were observed in the connections. Corrosion test results showed that weight loss was higher in porous weld internal structure and over deformed surface structures. The overall hardness values of welded regions were higher than those of EN AW-6082 base metal, while low values were observed in EN AW-5083 base metal region.