Sürtünme karıştırma kaynağı birleştirmelerinde farklı karıştırma uç formlarının birleştirme esnasında oluşturduğu kuvvetlerin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the different stirring pin forms caused force on friction stir welding
- Tez No: 597442
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAYİM BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kaynaklı birleştirmeler, endüstrinin büyük bir bölümünde iki metalin birleştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Metallerin birleştirilmesinde, malzemenin özelliğini kaybetmemesi için çeşitli araştırmalar ve deneyler yapılmış ve son 20 yıldır sürtünme karıştırma kaynağı üzerinde önemli bir yol kat edilmiştir. Günümüzde, ileri teknolojilerin uygulandığı gelişmiş endüstride, mekanik parçaların kaynaklı birleştirilmelerinde faz dönüşümleri ve malzemede deformasyon genellikle istenmeyen bir durumdur. Bu olumsuzlukları gidermek, ancak malzemelerin mekanik ve metalurjik özelliklerini etkilemeyecek kadar düşük sıcaklıklarda yapılan birleştirme işlemleri ile mümkündür. Sürtünme karıştırma kaynağı ile metal malzemeler ergitilmeden katı faz ya da yarı katı halde birleştirilerek özellikleri korunmuş ve daha dayanıklı ve güvenli birleştirmeler gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde kullanılan kaynak pimlerinin seçimi ve özellikleri, malzemenin birleştirme kalitesinde önemli ölçüde etkilidir. Bu çalışma ile sürtünme karıştırma kaynağında kullanılan farklı pim tasarım ve imalatları gerçekleştirilmiştir. 7 farklı tipte karıştırıcı pim tasarlanmıştır. Sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilen parçalarda oluşan kuvvetler incelenerek en iyi performansı gösteren pim tespiti yapılmıştır. Yapılan tüm deneyler sonunda üçgen vidalı karıştırıcı pimin en yüksek mukavemetli birleştirmeyi gerçekleştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is used in welding combination industry for the purpose of combining two metal parts. While combining metals, there were a lot of researches conducted for no properties loss of material and in the last decade there were important developments in stir friction welding. Today, in developed metal parts' welded connections, phase transformations and material's deformation is an undesirable situation. To remove these undesirable situations, it is able to connect the parts at the low temperature but not changing the mechanical and metallurgical properties. By this way, metal materials are not melted, and it is carried out as solid phase formed so their properties are prevented and we have more strong connected parts. In this way, choosing pin and material properties are very important for connection quality. By this study, the different pins used for friction stir welding are designed and manufactured. There are 7 different types of stir pin. The best performance pin was determined by examining the forces formed in the parts which were joined by friction stir welding. At the end of all experiments, it was seen that the triangular screw mixer pin realized the highest strength coupling.