Siyaset kurumuna toplumsal cinsiyetin yansımaları: TBMM 24 ve 26. dönem kadın milletvekilleri örneği
Reflections of gender on the i̇nstitution of politics: Grand National Assembly of Turkey 24th and 26th period example of women mps
  1. Tez No: 603959
  2. Yazar: FATMA ARKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Toplumsal yaşamda toplumsal cinsiyet eşitsizliği her alanda kendini gösterdiği gibi kadınların siyasal yaşama katılmalarında da kendisini göstermektedir. Dünyanın yarısının kadınların oluşturduğu bir toplumda siyasal yaşam içinde kadınların temsil oranı görece düşüktür. Kadınların siyasal yaşama katılmalarının önündeki en önemli engellerin başında toplumsal cinsiyet ayrımcılığı gelmektedir. Bu nedenle kadınlar parlamentoda yeterince kendilerine yer bulamamaktadır. Bu çalışma ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kadın temsil oranının yüksek olduğu 24 ve 26. dönem kadın milletvekillerinin meclis faaliyet çalışmaları incelenerek, bu iki dönemdeki kadın milletvekillerinin kadın meselelerine yaklaşımları incelenip, kadın meselelerinin çözümüne katkıları sosyolojik açıdan değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender inequality in social life manifests itself in women's participation in political life, as it manifests itself in all areas. In a society where half the world is made up of women, the representation of women in political life is relatively low. Gender discrimination is one of the biggest barriers for women to participate in political life. That's why women can't find enough room for themselves in Parliament. With this study, the ratio of women's representation in the Grand National Assembly of Turkey is high 24 and 26 Period the parliamentary activities of women MPs were examined and the contributions of women MPs to the solution of women's problems were evaluated from a sociological perspective.