Yaşlılarda yaşam kalitesi ve fiziksel kapasite ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between quality of life and physical capacity in the elderly
  1. Tez No: 603961
  2. Yazar: SERAP ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yaşlanma yaşamın doğal bir süreci olup fiziksel, psikolojik ve sosyal boyutlarıyla değerlendirilmesi gereken ayrıcalıksız her canlının göreceği evrensel bir süreçtir, bu süreçte insanların yaşları ilerledikçe ister istemez kendilerini yaşlı hissetmeye başlarlar, yaşlılık psikolojisine girmek insanı hızla çöküntüye götürür bu bağlamda fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi üzerine hangi yönde etkili olduklarının belirlenmesi, giderek artan yaşlı popülasyonun toplum içinde daha mutlu, sağlıklı olarak yaşayabilmelerine katkıda bulunulması ve bu alanda çalışan sağlık personellerinin bireye en uygun yaklaşımı belirleyebilmelerine rehberlik etmesi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı ise huzur evlerinde kalan, 65 yaş ve üstü olan, altmış kişinin oluşturduğu yatağa bağımlı olmadan, iletişim için bilişsel fonksiyonları uygun olan araştırmaya katılmayı kabul eden yaşlı bireylerin yaşlılık döneminde meydana gelen fiziksel kapasite düzeyleri ile yaşam kaliteleri üzerine bir araştırma yapılmıştır. Çalışmamızda iki adet güvenirliği test edilmiş anket uygulanmıştır. Bu anketler; • Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği Kısa formu (IPAQ) • Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (WHOQOL-BREF) kullanılmıştır. Araştırmamızda yaşlı bireylerin fiziksel aktivite durumlarına göre yürüme MET durumunu hesaplamak için yürüme MET formülü (3.3x yürüme süresi x yürüme günü=MET) kullanılmıştır. Çalışmada yer alan 65 yaş üstü altmış kişinin demografik bilgileri, yaşam kalitesi ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişki frekans (yüzde) olarak belirtilmiş, istatistiksel analizler SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aging is a natural process of life and must be evaluated with its physical, psychological and social dimensions. It is a universal process that people can see. In this process, people start to feel old as they get older. Entering the psychology of aging leads to physical activity in this context. Determining which way they are effective on the quality of life is of great importance in terms of contributing to the happier, healthier life of the increasing elderly population and guiding the health personnel working in this field to determine the most appropriate approach to the individual. The aim of this study was to investigate the physical capacity levels and quality of life of elderly individuals aged 65 years and over, who were aged 65 years and older, who were not dependent on the bed formed by sixty people. In our study, two reliability-tested questionnaires were applied. These surveys; • International Physical Activity Scale Short form (IPAQ) • World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF) was used In our study, walking MET formula (3.3x walking time x walking day = MET) was used to calculate walking MET status according to the physical activity status of elderly individuals. The relationship between demographic information, quality of life and physical activity levels of the 65 people over the age of the study was used. Statistical analysis was performed using SPSS 22.0 program. As a result of the data obtained, the results of pearson correlation analysis related to the relationship between physical activity levels and quality of life dimensions of elderly individuals were reached and accepted as