Effects of neuromuscular electrical stimulation on muscle strength, functional capacity and quaity of life among older patients with asthma
Astımı olan yaşlılarda nöromüsküler elektrik stimülasyonunun kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 653701
  2. Yazar: ELİF DEVELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER, PROF. DR. YAŞAR KÜÇÜKARDALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Biotechnology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, astımı olan yaşlılarda geleneksel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (PTR) programına ek olarak Nöromüsküler Elektrik Stimülasyonu (NMES) uygulamasının kuadriseps gücü, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, dispne ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Tek kör randomize kontrollü çalışmaya, astımı kontrol altında olan 24 hafif persistan astımı olan yaşlı (67,28 ± 2,29 yıl) dahil edilmiş ve katılımcılar randomize olarak NMES + PTR (n = 12) ve PTR (n = 12) gruplarına ayrılmıştır. Hasta eğitimi, solunum egzersizleri, kardiyovasküler dayanıklılık egzersizleri ve dirençli egzersizleri içeren PTR programına tüm hastalar katılmıştır. Ek olarak, NMES + PTR grubundaki hastalardan dirençli eğitim sırasında, süperempoze teknik olarak adlandırılan, NMES ile eş zamanlı olarak kuadriceps kas kontraksiyonu yapmaları istenmiştir. Egzersiz programı sekiz hafta boyunca haftada üç kez uygulanmıştır. Tüm katılımcılar kuadriseps kas gücü, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, dispne, fiziksel aktivite düzeyi, düşme riski, yaşam kalitesi ve solunum fonksiyonları açısından değerlendirilmiştir ve tüm hastalardan veriler araştırmanın başlangıcında, dört hafta sonra ve çalışmanın sonunda (8 hafta) toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to evaluate the effects of adding Neuromuscular Electrical Stimulation (NMES) to conventional Physiotherapy and Rehabilitation (PTR) program on quadriceps strength, functional exercise capacity, dyspnea, and quality of life in older patients with asthma. This single blind randomized controlled trial includes 24 older patients with mild persistent stable asthma (67.28±2.29 years old). The participants were randomly divided NMES + PTR (n=12) and PTR (n=12) groups. PTR program for all volunteers consisted of an asthma patient education, breathing retraining, cardiovascular endurance training, and resistance training. Additionally, NMES was applied to quadriceps muscle simultaneously with voluntary contraction called a superimposed technique in the patients of NMES + PTR group during the resistance training. The exercise program was conducted three times a week for eight weeks duration. All participants were assessed in terms of quadriceps strength, functional exercise capacity, dyspnea, physical activity level, the risk for falling, quality of life, and pulmonary functions. Data were collected from all the patients at baseline, after four weeks, and at the end of the study (8 weeks).