Evsel atık patates kabuğunun derin yağda kızartılmış buğday cipsinde değerlendirilmesi
Utilization of potato peel (domestic waste) in deep oil fried wheat chips
- Tez No: 604050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, patates kabuğunun derin yağda kızartılmış buğday cipsinde kullanılabilirliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için piyasadan melody çeşitlerine ait patates (Solanum tuberosum L.) alınıp elde soyulmuştur. Kabuklar daha sonra dondurarak kurutulmuş ve ardından bir öğütücü kullanılarak un haline getirilmiştir. Elde edilen patates kabuğu unları daha sonra 500 µm'lik bir elek içinden geçirilmiş ve cipslerin üretilmesine kadar bir buzdolabında (4 °C) saklanmıştır. Patates kabuğu unu, cips üretiminde 2-4-6-8 ve 10 g/100g oranlarında ilave edilerek kullanılmış ve elde edilen buğday cipsleri fizikokimyasal, biyoaktif, tekstürel ve duyusal özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Formülasyondaki patates kabuğu unu arttıkça buğday cipslerinin yağ absorpsiyonunda belirgin bir azalma tespit edilmiştir (p0.05). Bu da 10 g/100g patates kabuğu ununun cipslerde tüketici kabul edilebilirliklerini etkilemeden kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to test the usability of potato peels in deep oil fried wheat chips. For this purpose, potato belonging to the melody varieties (Solanum tuberosum L.) was taken from a local market and peeled by hand. The peels were then freeze dried, followed by grinding using a blender. The obtained potato peel flours were then passed through 500 µm sieve and stored in a refrigerator (4 °C) until the production of chips. Potato peel flour was incorporated at 2-4-6-8 and 10 g/100g into the formulation for the production of wheat chips, which were then evaluated for their physicochemical, bioactive, textural and sensory properties. Significant decreases in oil contents of wheat chips were identified when potato peel flour amount was increased in the formulation (p0.05), suggesting that 10 g/100g potato peel flour content can be used without impacting consumer acceptability of the chips.