Kutrub ve Kitâbu'l-Ezdâd adlı eseri
Qotrob and his work Kitab al-Azdad
  1. Tez No: 604065
  2. Yazar: ABDULLAH DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN MAHMUT KAYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Arapça'da ezdâd konusu, Muhammed b. Müstenîr'in hayatı ve kaleme almış olduğu Kitâbu'l-Ezdâd adlı eseri incelenmiştir. Giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşan tezin giriş bölümünde sırasıyla; konusu, amacı, önemi, yöntemi ve ezdâd konusu hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde; Muhammed b. Müstenîr'in hayatı, ilmî kişiliği, edebî kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca Muhammed b. Müstenîr'in görüşleri, hocaları, öğrencileri ve yaşadığı dönemdeki konumu detaylı olarak incelenmiş ve müellifin ilmî derinliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Kitâbu'l-Ezdâd'ın ayrıntılı bir değerlendirilmesi yapılmış; eserin genel bir değerlendirmesinden sonra muhteva ve üslup özellikleri de ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölümde ezdâda dair diğer eserlerden ve yazarlarından da yararlanılmış böylece çalışmanın kapsamı genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of azdad in Arabic, Mohammed b. Mustenir and his life and his work kitab al-azdad was examined. In the introduction of the thesis, which consists of introduction, two main chapters and concsulions, information is given about the subject, aim, importance, method and study of the azdad, respectively. In the first part, Mohammed b. Mustner's life, his scientific personality, his literary personality and his Works are discussed. İn the section, Mohammed b. Mustenir's views, teachers, students and his position in the period he lived were examined in detail and the scientific depth of the author has been revealed. In the second part, a detailed examination of kitab al-azdad is made. After a general evaulation, the work was examined in detail in terms of content and style. In this section, other azdad Works and writers were also utilizedand the scope of the study was expanded. In the place of the work in the Arabic language.