Increasing the reliability of full-field DIC strain measurement by adaptive algorithms
Tam saha DIC gerinim ölçümü güvenilirliğinin uyarlanabilir algoritmalar ile artırılması
- Tez No: 604080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAN ALKAN, DOÇ. DR. CAHİT CAN AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dijital İmge Korelasyonu, deformasyon sahasının yüksek çözünürlüklü uzamsal ölçümü için yaygın kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin tek kameralı (iki boyutlu) uygulaması düzlemsel bir yüzeyin düzlem içi deformasyon ölçümünde kullanılır. Alt küme bazlı iki boyutlu DIC algoritması hem referans hem de deforme olmuş imge için ilgilenilen alanı eşit aralıklarla alt kümelere böler ve bunları kıyaslar. Her alt kümenin iki imge arasında eşleştirilmesi, alt küme ağı üzerinde yer değiştirme sahasını verir. Son olarak, yer değiştirme alanının türevi, lokal gerinim ve rotasyon değerlerini verir. Geleneksel DIC yazılımları, aradeğerleme ve optimizasyon fonksiyonları açısından ağdaki her alt kümeyi aynı algoritma ile değerlendirildiği için zayıf yüzey deseni, kötü başlangıç koşulları ve diğer operasyonel parametreler gibi faktörlerle bağlantılı olarak DIC ağında istatistiksel veri kaybına neden olur. Bu kayıp, eşleşme hatası (veri kaybı) ve yanlış ölçüm (hatalı veri) şeklinde olabilir. Bu projenin temel amacı, verilerden en fazlasını elde edebilen ve kayıp veri noktası sayısını en aza indirebilen yinelemeli DIC algoritmaları geliştirmektir. Bu algoritmalar, her bir alt kümede makul bir ölçüm mümkün olana kadar farklı parametreleri kullanarak geleneksel yöntemlerle çalışmayacak hatalı noktaları tespit eder ve yeniden analiz eder. Bununla birlikte, özellikle mikroskobik ölçekte bazı alt kümeler, kullanılan algoritmalardan bağımsız olarak, yüzey desenleri önemli ölçüde değiştiğinden veya ayırt edilebilir içeriğe sahip olmadığından analiz edilemez. Bu tez ayrıca, her bir alt kümedeki zayıf yüzey desenlerini ve yüzey deseni değişikliklerini saptamak ve elemek için uyarlamalı algoritma metodolojisini kullanmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital Image Correlation is now a widely used method for measuring deformation fields with high spatial resolution. Its single camera (two-dimensional) application is used to evaluate in-plane deformation of a planar surface. A subset based 2D DIC algorithm divides the region of interest of both reference and deformed image into equally spaced subsets and compares them. Matching each subset over the undeformed and deformed images yields the displacement field over the subset grid. Finally, differentiation of the displacement field yields local deformation and rotation parameters. In conventional DIC applications every subset in the grid is evaluated with the same algorithm regarding interpolation and optimization functions. This results in a statistical loss of data points in the DIC grid, in correlation due to factors like weak pattern, poor choice of initial conditions and other operational parameters. This loss might be in the form of matching failure (no data), and wrong evaluations (outlier data). The major aim of this project is to develop adaptive DIC algorithms that can recover the most out of the data and minimize the number of lost data points through recursive analysis. These algorithms will detect outliers and reevaluate faulty points using different initial guesses and parameters until a reasonable measurement is possible at each subset. This more advanced application proposes to recover DIC points that will simply not work with the traditional methods. However, especially in microscopic length scales certain subsets are not physically analyzable regardless of the algorithm, since their DIC pattern is significantly altered or include little to no distinguishable information. This thesis further aims to use a-priori pattern quality measures to detect and factor out weak patterns and pattern alterations in each subset.