Periferik sinir nörorafilerinde omentumla revaskülarizasyonun iyileşme üzerine etkisi (Deneysel çalışma)
- Tez No: 60410
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Nöroraf ilerde revaskülarizasyonu omentumia sakla mak ve sinir iyileşmesindeki etkilerini incelemek amacıyla, 16 köpekte siyatik sinir mobilize edilip kesildikten sonra mikrocerrahi yöntemleriyle nörorafileri gerçekleştirilmiş tir. Ayrıca, median laparatomiyle serbesleştirilen omentum majus vasküler beslenmesi korunarak kasık bölgesinde hazır lanan tünelden geçirilip nörorafi bölgesine sandviç şek linde sarılarak adapte edilmiştir- Kontrol grubu olarak, diğer bacak sinirine sadece nörorafi yapılmıştır. İnceleme dönemi olarak seçilen 4, 8, 16, 24. haf talarda yapılan biyopsilerin morf ometrik-histoloj ik tetkik lerinde rejenere akson sayıları karşılaştırılmış, ayrıca intranöral bağ dokusu artımının farklı gruplardaki değişi mi incelenmiştir. Omentumia revaskülarize edilen nöroraf i- lerde, ilk inceleme dönemlerinde büyük çaplı (5 milimikron dan büyük) akson rejenerasyonunun kontrol grubuna oranla çok daha fazla olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; periferik sinirin bozulan segmental vasküler yapısının omentum flebi kullanmak suretiyle yeni den sağlanabildiği ve bu uygulamanın akson re jenerasyonu nu etkileyerek sinir iyileşmesine pozitif yönde katkıda bu lunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
To observe the effects of omental revascularization in neuroraphies, sciatic nerves of 16 dogs were mobilized and cut then primary neuroraphy was done by microsurgical methods. After the neuroraphy, greater omentum was prepared by median laparatomy which then passed through a tunnel formed in the inguinal region by preserving its vascular supply and adapted and wrapped around the zone of neuroraphy like a sandwich As the control group, the sciatic nerves of the other legs of the same dogs were severed and primary neuroraphy was done without applying omental flap. In the morphometric and histologic examination of the biopsies which was done in 4th, 8th, 16th and 24th weeks the amounts of the regenerated axons were compared and intraneural connective tissue increase in the different groups was examined. In the revascularized neuroraphies there was a significant increase in the number of large axons (more than 5 milimicrons) when compared with the control group. As a result; it has shown that the disrupted segmental vascular structure of the peripheral nerves could be supplied by the omental flap and this application has a positive effect on the peripheral nerve healing.