Distributed consensus based adaptive ramp metering algorithms in freeway systems
Anayollar için dağıtık onaylaşım tabanlı uyarlamalı anayol katılım algoritmaları
- Tez No: 604115
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda, trafik yönetimi halkın hızlı, verimli ve rahat seyahat etme yollarına olan artan talebi nedeniyle birçok araştırmanın konusu olmuştur. Literatürde, trafik yönetimi kontrolü için optimizasyon, onaylaşım protokolleri ve doğrusal olmayan kontrol gibi çeşitli algoritmalar ile çok sayıda araştırma ve geliştirme yapılmıştır. Bu tezin amacı, trafik altyapısı kapasitesine ilişkin olarak dağıtık onaylaşım tabanlı anayol katılım algoritması geliştirmektir. Literatürdeki dağıtık onaylaşım protokolleri üzerine çalışmalar, etmenlerin arasında bilgi alışverişi yaparak belirli bir ilgi alanı değişkeni üzerindeki onaylaşım ve protokollerin tasarım ve analizinin önemini göstermektedir. Koordineli rampa ölçümü konusundaki mevcut çalışmaların aksine, bağlı olduğu anayol hücresinin sıkışıklık durumuna göre öncelik sağlamayan merkezi ve merkezi olmayan anayol katılım algoritmaları önerilmiştir. Anayol katılım algoritmaları, trafik akışını stabil bir şekilde sağlamak için trafik yoğunluğu kontrol algoritmaları ile birleştirilmiştir. Algoritmanın son adımı olarak karar verilen anayol katılım oranı ve trafik yoğunluğunu elde etmek için anayol trafik akış kontrolü önerilmiştir. Ortalama onaylaşım ve minimum onaylaşım algoritmaları anayol trafik akış kontrolü için kullanılmış, sayısal analizler simulasyonlar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, traffic management has the attention of many researchers due to the public's increasing demand for fast, efficient, and convenient means of travel. In the literature, there has been a vast amount of research and improvement on traffic management control in freeways in various forms such as optimization, consensus protocols, and nonlinear control. The objective of this thesis is to develop a distributed consensus based ramp metering algorithm with the coordination of the traffic network. The applications of the distributed consensus algorithms in the literature indicate the importance of design and analysis of consensus protocols with which the agents in the systems achieve a common objective by exchanging information. Contrary to existing studies on coordinated ramp metering, centralized and decentralized on-ramp flow control algorithms are proposed without assigning priorities to on-ramps with bottlenecks at the upstream cells. Subsequently, the on-ramp flow control algorithm is improved with a consensus based density control algorithm which provides a smooth traffic density in the traffic infrastructure. At the final step, the mainstream inflow control is utilized in order to achieve the decided on-ramp flow and the traffic density. The averaging based and minimum consensus protocols are used to control the mainstream inflow. The performance and the convergence speed analysis of the proposed algorithms are evaluated with numerical simulations.