Effect of polymer topology on non-covalently bonded polyesters
Kovalent olmayan bağlarla bağlanmış poliesterlerde polimer topolojisinin etkileri
  1. Tez No: 604204
  2. Yazar: GÖKNİL SÜSLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sentetik polimerler günlük yaşamımızda önemli bir role sahiptir. Sentetik polimerlerdeki kovalent bağların tersinmez özelliği geleneksel polimerler geri-döndürülemez yapmakta ve tekrar işlenmesini olanaksız hale getirmektedir. Yıllar içinde teknolojide yaşanan ilerleme sonucunda geri-dönüştürülebilir, tersinir ve tekrar işlenebilen daha gelişmiş materyallere ihtiyaç duyulmuştur. Supramoleküler kimya bu ihtiyacı karşılamada önemli bir görev üstlenmiştir. Supramoleküler polimerler kovalent olmayan tersinir bağlarından dolayı özelliklerini kontrol etmede ve değiştirmede geleneksel polimerlerle karşılaştırıldığında önemli bir üstünlüğe sahiptir. Kovalent olmayan bağlar, metal-ligand koordinasyonu, konak-konuk, π – π, ionic etkileşimler ve hidrojen bağı gibi etkileşimleri içermektedir. İyonik hidrojen bağı, normal hidrojen bağının direksiyonelliğine, kuvvetine ve çok yönlülüğüne sahiptir. Örnek vermek gerekirse, bir karboksilik asit ile bir amin asit-baz kompleks reaksiyonu ile aralarında iyonik hidrojen bağı oluşturabilir. Buna bağlı olarak, asit-uç gruplu bir polyesterler aminlerle prensipte iyonik hidrojen bağı ile supramoleküler bir materyal oluşturabilir. Bu çalışmada, endüstride kullanılan asit-uç gruplu poliesterler ve farklı fonsiyonaliteye sahip aminler asit-baz koordinasyonu oluşturması için eriyik hal şartlarında reaksiyona sokuldu/karıştırıldı. elde edilecek polimer kompleksinin ana poliesterin Tg ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Oluşan polimer kompleksleri DSC ve reoloji teknikleriyle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic polymers have a crucial role in our daily lives. The irreversible nature of covalent bonding in conventional synthetic polymers makes them non-recyclable and prevents re-processing of the materials. Throughout the years with the development in technology, the demand for more advanced materials such as, reversible, recycable, and re-processable materials has increased. Supramolecular chemistry has emerged to solve this need for reversibility in polymer materials. Supramolecular polymers are more tunable and dynamic due to their non-covalent and reversible nature. Non-covalent interactions include metal-ligand coordinations, host-guest, π – π stacking, ionic interactions and hydrogen bonding. Ionic hydrogen bonding has the known characteristics of hydrogen bonding such as directionality, strength and versatility. For instance, a carboxylic acid and an amine give rise to ionic hydrogen bonding by acid-base complexation reaction. Thus, carboxyl-terminated polyesters, in principle, may coordinate with amines to produce supramolecular materials. In this study, the carboxyl-terminated polyesters and amines having different functionalities were mixed/reacted in a melt reactor to form acid-base coordinates. The thermal and mechanical properties of the amine treated polyesters were investigated through DSC and rheometric measurements, respectively.