Syntheses and characterization of polyesters derived from resorcinol and Iso/terephthaloyl chloride
Resorsinol ve İzo/tereftaloil klorür'den oluşan poliester türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 604203
  2. Yazar: REFİA TIĞRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Poliarilatlar, polimerik malzemelerin termal ve mekanik özelliklerini geliştirmek için çeşitli uygulamalarda kullanılan önemli bir poliester türüdür. Ayrıca poliarilatlar UV koruması sağlayan polimerler olarak da bilinirler. Polimerlerdeki farklı monomer çeşitleri ve oranları, polimer zincirlerinin esnekliği veya sertliği gibi fiziksel özelliklerini etkiler. Örneğin polimer içindeki lineer ve simetrik monomer birimleri polimer zincirlerinin üst üste sıkı bir şekilde örtüşmesine sebep olur iken, lineer ve simetrik olmayan monomerler siklik halka oligomerlerin oluşumuna sebep olabilir. Sonuç olarak bu faktörler polimerlerin camsı geçiş sıcaklıklarını (Tg) ve erime noktalarını (Tm) etkiler. Önceki akademik ve endüstriyel çalışmalarda, aromatik diasit klorür monomerleri (1,3 ve 1,4 pozisyonları) 1:1 mol oranlarında kullanılarak poliarilat sentezleri yapılmıştır. Bu projede aynı diasit klorürler farklı mol oranlarında kullanılarak farklı özellikte poliesterlerin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, kullanılan monomerlerden kaynaklı sentezlenen polimerlerin yapı-özellik ilişkileri incelenmiştir. Son olarak, anhidrit bağlarının ürün üzerindeki etkilerini gözlemlemek için aynı monomerler kullanılarak poliester anhidrit sentezleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polyarylates are important class of polyesters, which are used for different application areas to improve thermal and mechanical properties of polymeric materials. They are also known as weatherable polymers that provide enhanced UV-protection. The different monomer compositions and their ratios in the polyesters affect the physical properties of polymers, such as flexibility or rigidity of polymer chains. On the other hand, linear and symmetrical monomer units make ordered packing while non-linear and non-symmetrical monomer units may produce cyclic oligomers. Therefore, they influence the glass transition temperatures (Tg) and the melting point (Tm) of the polymers. Previous studies performed in the literature involved the syntheses of polyarylates containing a composition of 1:1 ratio of 1,3 and 1,4 disubstituted acid chlorides. In this study, it was aimed to synthesize various polyesters with different ratios of these diacid chlorides to observe the structure-property relationship of the polymers. Furthermore, the syntheses of poly(ester-anhydrides) with the same monomers were performed to investigate the effect of anhydride linkages in the polymer backbone.