Gebelikte sigara içiminin plasenta, emzirme öz-yeterlilik ve yenidoğan ölçümlerine etkisi
The effect of smoking plasenta, pregnancy self-efficiency and newborn measurements in pregnancy
- Tez No: 604214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRUNNİSA YEŞİL, DOÇ. DR. SEREN GÜLŞEN GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Gebelikte sigara içiminin plasenta, emzirme öz-yeterlilik ve yenidoğan ölçümlerine etkisinin incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mart-Mayıs 2018 tarihlerinde Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesinde spontan vajinal doğum yapan 70 kadın (35 sigara içen, 35 içmeyen) ile yürütülmüştür. Veri toplamak amacıyla“Sosyo-demografik Anket Formu”,“Postpartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ)”ve“Fagerström Bağımlılık Testi”kullanılmıştır. Plasenta dokularından kesitler alınıp histopatolojik olarak incelenmiştir. Her iki grubun emzirme durumları değerlendirilmiştir. Bulgular: Her iki grubun sosyodemografik özelliklerinden yaş, eğitim durumu, sosyal güvence, gebelik sayısı, doğum sayısı, yaşayan çocuk sayısı, gebeliğin planlı olması ve izlemlerin düzenli olma durumu değişkenleri ile postpartum emzirme öz-yeterlilik ölçeği ortanca puanları arasında anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Examination of the effect of smoking on pregnancy on placenta, breastfeeding self-efficacy and newborn measurements. Materials and Methods: The research was carried out in March- May 2018 with 70 women (35 smoker, 35 non-smoker) who applied to Delivery section of Manisa Merkezefendi State Hospital, for childbearing and gave spontaneous vaginal delivery. In order to obtain data,“Sociodemographic Survey Form”,“Postpartum Breast-feeding Self-Efficacy Scale”(PBSES)“, ”Fagerstrom Test for Nicotine Dependence" were used. Sections were taken from placenta tissues and histopathologically examined. Breastfeeding status of both groups were evaluated. Findings: It was determined that there is no significant difference between the sociodemographic particulars of both groups that are variables of the age, educational status, social security, number of pregnancy, parity, number of children alive, planned pregnancy and the status of regularity of the follow-ups, and postpartum breast-feeding self-efficacy scale median points (p>0,05).