Kutanöz leishmaniasis'de tiyol/disülfid dengesi
Dynamic thiol/disulphide homeostasis in cutaneous leishmaniasis patients
- Tez No: 604234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Birçok araştırma sonucuna göre hastalıkların etyopatogenezinde oksidatif stresin büyük rol oynadığı ortaya konmuştur. Bu çalışmamızda Kutanöz Leishmaniasis hastalarında oksidatif stresin belirteçlerinden tiyol/disülfid dengesi normal sağlıklı bireylerle kıyaslayarak hastalığın etyopatogenezine ışık tutmayı amaçladık. Materyal ve yöntem: Çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniği ve Haliliye Şark Çıbanı Tedavi Birimine başvuran Kutanöz Leishmaniasis tanısı almış 47 hasta ve 46 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 93 kişi dâhil edildi. Tüm bireylerden biyokimya analizlerinde kullanılmak üzere 5 ml kadar venöz kan numunesi alındı. Kanlar santrifüj edilerek serumlar ayrılacak ve eppendorf tüplere konularak analizler yapılıncaya kadar -86oC'de derin dondurucuda saklandı. Harran Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim dalı ile Fizyoloji Anabilim Dalı laboratuvarında serum örneklerinde Kutanöz Leishmaniasis hastalarında tiyol/disülfit dengesi ölçüldü. İstatistiksel analizler SPSS 23.0 (IBM SPSS Inc, Chicago, IL, ABD) paket programı kullanılarak yapıldı. Sayısal değişkenler ortalama ± standart sapma olarak hesaplandı. Kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak ifade edildi. İki grup arasındaki sayısal değişkenler Student t test ile karşılaştırıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: According to the results of more research, it has been shown that oxidative stres splays a major role in the etiopathogenesis of diseases. İn this study, we aimed to shedlight on the etiopathogenesis of the disease when comparing thiol/disulfide balance, which is a marker of oxidative stress, in patients with Cutaneous Leishmaniasis. Materiel and methods: A total of 93 patients 47 patients with Cutaneous Leishmaniasis and 46 healthy volunteers who were admitted to the outpatient clinic of Skin and Venereal Diseases of Harran University Medical Faculty and Haliliye Şark Çıbanı Treatment Unit were included in the study. Venous blood samples of 5 ml were taken from all individuals for biochemical analysis. Bloods were separated by centrifugation and placed in eppendorf tube sand stored in deepfreezer at -86oC until analysis. Thiol/disulfide balance was measured in Cutaneous Leishmaniasis patients in serum samples of Harran University Department of Skin and Venereal Diseasesand Department of Physiology. Statistical analysis was performed using SPSS 23.0 (IBM SPSS Inc, Chicago, IL, USA). Numerical variables were calculated as mean ± Standard deviation. Categorical variables were expressed as numbers and percentages. Numerical variables between two groups were compared with Student's t test. Chi-square test was used to compare categorical variables.