Fosfazen esaslı süper plastikleştiricilerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of phosphazenes based super plasticizers
  1. Tez No: 604293
  2. Yazar: HÜSEYİN ZOĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA HACIVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, genel süper plastikleştiriciler olan polikarboksilik eter bazlı beton katkılarına alternatif inorganik temelli karboksilik asit ester ve fosfonik asit ester türevleri ile etilen glikol türevleri taşıyan yeni polifosfazen türevleri elde edildi. Poli(diklorofosfazen) organik kimyasallar bağlanarak maddeler elde edildi ve beton plastikleştiricisi olarak kullanıma uygunluğu incelendi. Polifosfazenlerin sentezi için öncelikle hekzaklorosiklotrifosfazenin (trimer) halka açılma reaksiyonu sonucunda polidiklorofosfazen elde edildi ve hedef polimerlerin sentezi için başlangıç polimeri olarak kullanıldı. Bu amaçla ilk olarak polidiklorofosfazen (Polimer) dietilenglikolmonometileter (DEGMME) , trietilenglikolmonometileterle (TEGMME) ve tetraetilenglikolmonometileterle TEGMME) ile karboksilik asit ester , fosfonik asit ester maddeleri sentezlenmiştir. Elde edilen maddelerin yapıları 31P NMR, 1H NMR, ve FT-IR ile aydınlatıldı. Bu tez kapsamında elde edilen yeni polimerlerin hazır beton uygulamalarında süper plastikleştirici olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Elde edilen yeni polimerlerin performansları Ticari PCE (Polikarboksilik Eter) süper plastikleştiricilerine göre kıyaslamaları yapılarak, performans testleri (TS EN 196-1 , TS EN 480-1) gerçekleştirilmiştir. Süper Plastikleştiricilerin Çimento ile uygulamalarında Harç (Çimento+Kum karışımı) üzerindeki kıvam artışı ,dayanım gelişimi ve elektron mikroskobu altındaki görüntüleri gibi özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, new polyphosphozene derivatives which include ether based concrete admixture as an alternative to polycarboxylic ether based concrete admixture, inorganic based carboxylic acid ester, phosphonic acid ester and ethylene glycole derivatives produced. Substances were derived by bonding organic chemicals to hexachlorocyclotriphosphazene and their suitability for use as a concrete plasticizer was analysed. For the synthesis of polyphosphones, firstly poly dichloro phosphazene will be derived as a result of ring forming reaction of the h poly dichloro phosphazene and it will be used as start-polymer for the synthesis of target polymer. For this purpose, firstly poly dichloro phosphazene (polymer) diethylene glycol monomethyl ether (DEGMME) triethylene glycol monomethyl ether, tetraethylene glycol monomethyl ether (TEGMME) and carboxylic acid ester, phosphonic acid ester substances were synthesized. Structures of derivatived substances were enlightened with "31PNMP, 1HNMR and FT-IR.New polymers which were derivatived in the scope of this thesis was researched whether they can be used as super plasticizers in ready mixed concrete practices.New derivatived polymers' performance testings (TS EN 196-1, TS EN 480-1) were realised by comparing their perfpormaces to commercial PCE (polycarboxylic ester) superplasticizers.The characteristics of superplasticizers' usage with cement such as mortar consistency increase, strength and electron microscope images were analysed.