Sabit mıknatıslı senkron motorun alan yönlendirmeli kontrolünün DSP üzerinde gerçekleştirilmesi
Realizing field oriented control of permanent magnet synchronous motor on DSP
  1. Tez No: 604305
  2. Yazar: MERVE SEVİM CAMGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİD MAHMUT ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, sabit mıknatıslı senkron motorun (SMSM) sensörsüz alan yönlendirmeli kontrolü (FOC) gerçekleştirilmiştir. Alternatif Akım motorlarının Doğru Akım motoru gibi kontrolünü sağlayan FOC Clarke, Park ve Ters Park dönüşüm modellerine dayanmaktadır. Kullanılan algoritmalar sayesinde sensörsüz olarak yapılan kontrol yöntemi, sistemin boyutunu küçültüp maliyeti azaltırken aynı zamanda verimliliğin artmasını sağlamıştır. Motor olarak 1.5 kW'lık 2000 d/dk etiket değerine sahip yüzey montaj sabit mıknatıslı senkron motor, sürücü olarak Texas Instruments firmasına ait TMDSHVMTRINSPIN yüksek voltaj motor kontrol kiti tercih edilmiştir. Motor kontrolünde hız kontrolü olarak katsayı-integral (PI) denetleyicisi ve bulanık mantık denetleyici (BMD) kullanarak sistemin çalışması grafiksel olarak karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda BMD kullanılarak hazırlanan sistemin daha başarılı bir kontrol sağladığı görsel verilerle sunularak ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, sensorless field oriented control (FOC) of permanent magnet synchronous motor (PMSM) was realized. FOC, which provides control of AC motors as DC motors, is based on Clarke, Park and Reverse Park conversion models. Thanks to the algorithms used, the sensorless control method reduces the size of the system and reduces the cost while increasing the efficiency. The motor was chosen as surface mounted permanent magnet synchronous motor with 2000 k / min label value of 1.5 kW and TMDSHVMTRINSPIN high voltage motor control kit from Texas Instruments was preferred as the drive. Using the proportional-integral (PI) controller and fuzzy logic controller (FL) as the speed control in motor control, the operation of the system is graphically compared.As a result of the experiments, it was proved by providing visual data that the system prepared using FL provides a more successful control.