Spinal müsküler atrofili(SMA) hastalara görsel materyal izletmenin aspirasyon sonrası ağrı ve solunum parametrelerine etkisi
Effect of visual material shown to patients with spinal muscular atrophy on pain and respiratory parameters after aspi̇rati̇on
- Tez No: 604309
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma Spinal Müsküler Atrofili (SMA) hastalara görsel materyal izletmenin aspirasyon sonrası ağrı ve solunum parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi çocuk yoğun bakım kliniğine Şubat-Ekim 2018 tarihleri arasında yatmış olan 3-6 yaş Spinal Müsküler Atrofi tanılı, trakeostomi kanülü ile izlenen çocuklar oluşturdu. Araştırmanın örnekleminde ise ebeveynleri çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 20 çocuk (20 çocuğa hem görsel materyal (çizgi film) izleterek hemde izletmeyerek aspirasyon işlemi uygulanmıştır) yer aldı. Araştırmanın verileri hasta tanıtıcı formu, FLACC ağrı skalası, solunum parametreleri ve hastanın vital bulgularının yer aldığı form kullanılarak toplandı. İlk günkü aspirasyon işleminde çocuklara ise herhangi birşey uygulanmadan aspirasyon işlemi yapıldı. İkinci günkü aspirasyon işleminde ise çocuklara aspirasyon işlemi öncesinden başlanarak aspirasyon sonrası 10. dakikaya kadar görsel materyal izletildi. Araştırmanın istatistiksel analizleri için Shapiro Wilk, Mann Whitney U, Wilcoxon testi, Spearman korelasyon ve parametrik olmayan istatistiksel testler kullanıldı. Aspirasyon işlemi boyunca görsel materyal izletilen çocukların aspirasyon sonrası hissettikleri ağrı puanı, görsel materyal izletilmeyen çocukların ağrı puanlarına göre daha düşük bulundu. Görsel materyal izletilen çocukların solunum sayısı ve kalp tepe atım sayısı azalmış; SpO2 ile tidal volüm değeri artmıştır. Sonuç olarak, SMA'lı çocuklarda görsel materyal izletmenin aspirasyon sonrası ağrı skoru, solunum parametrelerine ve vital bulgulara etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of visual material shown to patients with spinal muscular atrophy (SMA) on pain and respiratory parameters after aspiration. The study population comprised children aged 3–6 years, diagnosed with SMA and monitored with a tracheostomy tube, who were admitted to the pediatric intensive care unit between February and October 2018 in the Bursa Dörtçelik Children's Hospital. The sample of the study comprised 20 children, whose parents agreed to the participation in the study and who fit the study criteria. These children were first not shown the visual material and then shown cartoons, after which the aspiration was performed. The data were collected using the patient information form, the FLACC pain scale, and a form used to gather information about respiratory parameters and vital signs. On the first day, the children were aspirated without showing any visual material. On the second day, the visual material was shown to the children before starting the aspiration process and until the 10th min after aspiration. Shapiro–Wilk, Mann–Whitney U, Wilcoxon, Spearman correlation, and nonparametric statistical tests were used for statistical analysis. The pain score after aspiration of the children who were shown visual material during the aspiration process was found to be lower than of the children not shown visual material. The children shown the visual material displayed a decrease in the respiratory and heart rates and an increase in the values of SpO2 and tidal volume. Hence, it was concluded that showing visual material to children with SMA had an effect on pain score, respiratory parameters, and vital signs after aspiration.